Cisterciáci ukázali po 30 letech Závišův kříž. Kvůli manželkám ministrů

Vyšší Brod - Jeden z nejvýznamnějších relikviářů na světě - Závišův kříž - opustil dnes po třiceti letech na půl hodiny pečlivě střežený úkryt ve vyšebrodském klášteře. Řád cisterciáků, jemuž ho ve 13. století daroval Záviš z Falkenštejna, dnes jeho prohlídku umožnil manželkám ministrů zahraničí zemí EU, kteří se na zámku v Hluboké účastní neformálního summitu. Česká televize mohla exkluzivně pořídit záběry této vzácné památky. Hodnota kříže, který údajně obsahuje i úlomek kříže, na němž byl umučen Ježíš Kristus, je nevyčíslitelná.

„Je to jeden z nejvýznamnějších deseti relikviářů na celém světě,“ potvrdil převor Jan Justin Berka z vyšebrodského kláštera. Záviš z Falkenštejna byl po vzpouře proti králi Václavu II. popraven, pohřben je v kapitulní síni kláštera. V jeho stěnách je ukryt také téměř tři čtvrtě metru vysoký kříž, zdobený lístky arabského zlata, perlami a drahokamy, který Záviš cisterciákům daroval.

Dvouramenný byzantský kříž je vysoký sedmdesát a široký dvacet osm centimetrů. Všechna ramena jsou zakončena trojlistou francouzskou lilií. Původní kříž je zhotoven ze stříbra, na němž jsou položeny lístky arabského zlata. Zdobí ho bezmála 170 vltavských perel a 50 drahokamů. Dalších přibližně 30 perel a 40 drahokamů je umístěno na pozlacené noze, která byla ke kříži přidána v 19. století. „Jsou to opracované kameny, původně to byly náušnice šlechtičen,“ prozradil původ drahých kamenů převor Justin.

Roztavte ho na dukáty…

Kříž je v současné době stále ve vyšebrodském klášteře, kterému ho Záviš věnoval, ale nebylo tomu vždycky tak. V roce 1810, kdy se stát ocitnul ve finanční tísni, málem klášter - a tím pádem i české země - o tuto památku přišel. V dobových záznamech se píše, že klášter musel z kříže sundat zlatou sošku Krista a odvézt ji do mincovny, „aby se z ní nadělalo něco dukátů“.

Těsně před koncem druhé světové války odvezli nacisté Závišův kříž do Rakouska, kde ho ukryli v solných dolech. Objevili ho ale Američané a vrátili do Československa. V roce 1949, kdy byl veškerý majetek kláštera zestátněn, se kříž stal součástí chrámového pokladu katedrály sv. Víta, do Vyššího Brodu se vrátil před 18 lety. A před zvědavými zraky je zde ukrytý v trezoru a pod policejním dohledem.

Bez peněz nebude kříž

Veřejnost si Závišův kříž mohla prohlédnout naposledy v 70. letech spolu s korunovačními klenoty. „Problém je, že jde o mimořádně cennou památku a klášter neměl tak kvalitní bezpečnostní vybavení, aby ji mohl vystavit,“ vysvětluje Petr Pavelec z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Pokud se na zabezpečení kříže sežene dostatek peněz, slibují cisterciáci, že dalších třicet let ukrytý nezůstane.

Drahokamy na kříži původně zdobily šlechtičny
Drahokamy na kříži původně zdobily šlechtičny
Více fotek
  • Drahokamy na kříži původně zdobily šlechtičny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/763/76300.jpg
  • V roce 1810 byl zlatý Kristus roztaven na dukáty autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/764/76302.jpg
  • Restaurování kříže před výstavou v 70. letech zdroj: www.e-stredovek.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/764/76309.jpg