Grögerová dostane cenu PEN klubu za celoživotní dílo

Praha - V úterý 31. března bude spisovatelce Bohumile Grögerové předána v Senátu ČR cena Českého centra Mezinárodního PEN klubu za celoživotní dílo pro rok 2009. Česká básnířka, prozaička, překladatelka a autorka rozhlasových her a knih pro děti se narodila 7. srpna 1921 v Praze. Od roku 1951 pracovala v nakladatelství Naše vojsko, v roce 1972 přešla do Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací.

V roce 1952 se seznámila s Josefem Hiršalem, s nímž přes půl století tvořila překladatelskou a tvůrčí dvojici. Právě Hiršal o jejich společné tvorbě říkal, že autorská spolupráce muže a ženy jako tvůrčí akt je ve své nejhlubší podstatě aktem lásky. „Někdy dirigoval on mně, někdy já jeho, a bylo nám spolu moc dobře,“ zhodnotila lakonicky vzájemný vztah spisovatelka.

Po Hiršalově smrti v roce 2003 se Grögerová vyrovnává s jeho nepřítomností v knize Čas mezi tehdy a teď. Textové segmenty se pohybují mezi úvahami, deníkovými záznamy, zápisy snů, vyprávěním a básněmi v próze.

Zatím posledním literárním počinem autorky je básnická sbírka Rukopis (2008), kritikou vysoce hodnocená a nominovaná v letošním ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera. Laureáti této prestižní ceny budou vyhlášeni 18. dubna ve Stavovském divadle, 19. dubna pak ceremoniál uvede Česká televize.

Český PEN klub

uděluje od roku 1994 každé dva roky Cenu Karla Čapka za mimořádné literární dílo. Její porota při vybírání tvůrce dbá o to, aby laureát i jeho dílo nějak výrazně a srozumitelně přispěli k prosazování demokratických a humanistických hodnot. Prvními laureáty se stali Günter Grass a Philip Roth při příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Dalšími laureáty jsou Arnošt Lustig, Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský a Václav Havel.

V roce 1996 rozhodl výbor PEN klubu, že bude s touto cenou udílet také Cenu PEN klubu za celoživotní dílo. Jako první ji dostal Adolf Branald, o dva roky později Jan Vladislav, poté filozof, geolog, spisovatel a publicista Jiří Krupička. Od roku 2000 cena udělena nebyla. V roce 2008 rozhodl výbor Českého PEN klubu obnovit udělování Ceny PEN klubu s názvem Vlastní cestou v každém lichém roce. Letos tedy cenu spojenou s odměnou 100 000 korun dostane Bohumila Grögerová.

Spisovatelka při přebírání ceny PEN klubu
Spisovatelka při přebírání ceny PEN klubu