Slovenské architektonické nápady ve Fragnerově galerii

Praha - Nejmladší generaci slovenských architektů představuje výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Výstava vznikla u příležitosti ukončení pedagogické činnosti architekta a pedagoga Ivana Gürtlera na Fakultě architektury STU v Bratislavě. Gürtler působil na fakultě posledních sedmnáct let. Expozice představuje jeho diplomanty, nejmladší generaci úspěšných architektů.

„Expozice představuje to nejzajímavější ze současné slovenské architektonické tvorby, pozorováno subjektivním názorem profesora, který vlastně vybral prezentované ateliéry,“ konkretizuje zaměření výstavy ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta.

Jedná se o nejucelenější přehlídku mladých slovenských architektů, která je koncipována jako výstavní projekt pro zahraničí. Výstava ukazuje více jak šedesát bývalých studentů v různých věkových kategoriích. Přehlídka má název Made in IG a v Praze potrvá do 3. května.

Za svého působení na fakultě u Gürtlera diplomovalo přes sedm desítek absolventů, další jeho studenti jsou ještě ve škole. Výstava ukazuje práci zmíněných sedmi desítek tvůrců. Gürtler přestal na největší slovenské škole architektury působit v minulém školním roce.

„Je to nejen bilance mého pedagogického působení od roku 1991 do roku 2008, ale i ohlédnutí se za spoluprací v ateliérech, kde se odborně formovali mladí adepti architektury,“ uvádí Gürtler.

Součástí výstavy jsou i plány na novou stavbu Národního fotbalového stadionu v Bratislavě. Ten současný už nevyhovuje přísným požadavkům UEFA na komfort a bezpečnost. Slovenský fotbalový svaz oslovil právě studenty architektury z Gürtlerova ateliéru, aby navrhli originální studie.

Made in IG
Made in IG
Více fotek
  • Made in IG autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/775/77416.jpg
  • Ivan Gürtler zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/747/74686.jpg