Pěvkyně Červená: Přípravy na Smetanovu Litomyšl jsou intenzivní

Praha - Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl bude letos hostit komorní pěvkyni Soňu Červenou hned dvakrát. Den po zahájení přehlídky, 13. června, se představí v opeře Zítra se bude… a 25. června ji čeká i Symfonie Kadiš od Leonarda Bernsteina, jejíž uvedení loni překazila větrná smršť.

„Zítra se bude… je moje srdeční záležitost. Je úžasné vidět v hledišti mladé tváře, které přijdou a zajímají se o osud Milady Horákové. Je to poslání, kterého se mně dostalo,“ přiznala třiaosmdesátiletá pěvkyně.

Komorní scénický hudební projekt Aleše Březiny a režiséra Jiřího Nekvasila o procesu s političkou Miladou Horákovou, která byla odsouzena komunisty k trestu smrti, zazní symbolicky na autentickém místě. Ve Smetanově domě v Litomyšli se v roce 1950 konal proces s rektorem a 23 litomyšlskými studenty.

Lyrické dílo má za sebou od světové premiéry, která se uskutečnila loni na jaře v pražském Divadle Kolowrat, již tři desítky úspěšných provedení. „V srpnu nás čeká festival v Helsinkách a příští rok na jaře týdenní účinkování v londýnském centru Barbican,“ prozradila Červená. Autoři opery prý jednají také o New Yorku a Washingtonu.

Červená bude na Smetanově Litomyšli recitovat i v Bernsteinově Třetí symfonii nazvané Kadiš. Židovská modlitba za mrtvé spojuje rozmanité styly, od tradičních po melodie připomínající tvorbu Gustava Mahlera i jazzové rytmy. V litomyšlské premiéře zazní v českém překladu původní Bernsteinův text.

„Je to dost těžké i rytmicky. Hlavně text není snadný, protože je pro mě znovu přeložen z hebrejštiny. Loni mi učení zabralo tři měsíce korepetic a cvičení, proto se na vystoupení již připravuji,“ poznamenala Červená.

Spolu s ní se představí mezzosopranistka Jana Wallingerová, pardubický chlapecký sbor Bonifantes, Český filharmonický sbor Brno a brněnští filharmonici. Dirigovat bude Leoš Svárovský.

Smetanova Litomyšl začne 12. června a potrvá do 6. července.

Zítra se bude…
Zítra se bude…
Více fotek
  • Zítra se bude… autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/163/16247.jpg
  • Zítra se bude… autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/163/16249.jpg