Za Josefem Čapkem do Bratislavy

Bratislava - Největší výstava obrazů jednoho z nejvýznamnějších českých malířů moderní doby Josefa Čapka na Slovensku byla instalována v Galerii města Bratislavy. Z Česka na ni bylo dovezeno 130 autorových děl. Výstava s názvem Tajemství obrazů je podle galerie pojištěna na nejvyšší sumu v dějinách slovenského výstavnictví, na více než sedm milionů eur (asi 188 milionů Kč), přičemž ji bude možné zhlédnout jen na Slovensku v Mirbachově paláci do 21. června. 

Na výstavě se autor představí se svojí tvorbou od kubistických začátků přes zaměření na civilizmus a magický realizmus směřující k expresívním symbolickým krajinám 30. let, které byly inspirované jeho pobytem na Slovensku.

„Josef Čapek, milovník Slovenska a zejména Oravy, byl na Slovensku málo vystavován. V roce 1981 se tak stalo v rámci výstavy Humanismus a antifašismus v dílech Josefa Čapka, dosud největší výstava ale byla již v roce 1947, kdy tu bylo 35 obrazů tohoto autora,“ řekl spoluautor projektu Jan Kukal.

„Čapek je kultovní autor, ikona českého malířství. Našel si vlastní styl, nikdy nikoho nekopíroval,“ zhodnotil Kukal malíře, grafika, karikaturistu i spisovatele.

Většinu exponátů na nynější výstavě tvoří díla ze soukromých sbírek, která jejich majitelé údajně nedovolí znovu vyvézt. Zbytek zapůjčilo 11 českých galerií.

Čapkovy obrazy

patří v Česku k nejvíce ceněným. V aktuálním žebříčku 15 nejdráže aukčně prodaných obrazů od roku 1990 je na sedmém místě jeho obraz Dívka v růžových šatech, za nějž zájemce v roce 2007 zaplatil 12 milionů Kč, a na posledním místě obraz Mytí nohou za 9,3 milionu Kč. 

Josef Čapek zemřel za války v nacistickém koncentračním táboře po šestiletém věznění ve věku 58 let. Jeho tělesné pozůstatky se nenašly.

Koupel nohou
Koupel nohou
Více fotek
  • Koupel nohou autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/403/40284.jpg
  • Josef Čapek / Námořník (1913) zdroj: Galerie města Bratislava http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/775/77460.jpg