Veletrh fotografie Prague Photo letos přivítá téměř 300 tvůrců

Praha - Ve výstavní síni Mánes začíná 7. dubna veletrh historické a současné fotografie Prague Photo. Součástí letošního ročníku je i speciální prezentace části soukromé sbírky společnosti PPF Art a.s., obsáhlé kolekce fotografií Jana Lauschmanna. Letošní ročník nabídne návštěvníkům originální díla slavných tvůrců české fotografie Josefa Sudka, Jaromíra Funkeho, Jaroslava Rösslera, Karla Ludwiga i práce současných autorů od Jana Saudka přes Tona Stana či Magdalenu Bláhovou až po Karla Cudlína a mnohé další. Veletrh potrvá do 12. dubna.

„Vlastně se jedná o svátek fotografie v Praze, který by měl postihnout široké spektrum, které fotografie nabízí,“ uvedl k veletrhu ředitel Prague Photo Milan Jaroš. „Francie, Německo, vlastně jakákoliv země na západ od nás má daleko větší tradici. Lidé tam třeba fotografii sbírají daleko delší dobu než u nás. Tady je všechno ještě v začátcích,“ doplnila výkonná ředitelka přehlídky Iva Nesvadbová.

Veletrh představí rovněž tvorbu absolventů a studentů uměleckých škol. Expozice nabídne také projekci s názvem Filmové a fotografické koláže Václava Chocholy. „Jedná se o přehlídku s možností zakoupení originálních fotografií, kterou vnímáme jako podporu soukromým galeriím i tvůrcům,“ sdělila výkonná ředitelka veletrhu Ivana Nesvadbová.

Podle pořadatelů se oproti loňsku na veletrh přihlásilo větší množství galerií, což svědčí o tom, že si akce získala jejich důvěru. Také počet tvůrců fotografií se zvýšil o několik desítek na téměř 300 umělců. „Těší nás, že se přihlásili téměř všichni účastníci loňského prvního ročníku veletrhu,“ podotkla Nesvadbová s tím, že loni do výstavní síně Mánes během čtyř dnů zavítalo přes 6000 návštěvníků.

Doprovodný program zahrnuje projekce, panely, autogramiády či prezentace sbírkového typu. Vlastní zastoupení budou mít nakladatelé, kteří se věnují vydávání fotografických publikací.

Partnerské projekty festivalu

Součástí nejobsáhlejší fotografické přehlídky v České republice budou přidružené partnerské projekty. Francouzský institut v Praze v době konání Prague Photo nabídne výstavu Libuše a Dany Kyndrových s názvem Algérie-Togo, v Galerii Montmartre se bude konat výstava Jardy Kukala Bezčasí a v Atriu hotelu Leonardo vystaví své snímky pod názvem Jiný pohled Blanka Lamrová.

Akce se letos poprvé zúčastní zástupci ze Slovenska. „Rádi bychom v příštích letech na náš veletrh přivedli také vystavovatele z Maďarska či Polska, aby zde byla zastoupena střední Evropa,“ řekla  Nesvadbová.

V rámci festivalu je předána Cena Young Prague Photo Award určená mladému fotografovi do 35 let. V minulém ročníku ji získala studentka Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě Tereza Vlčková. Letos ho získal Milan Jaroš mladší za snímek s názvem Slovensko.

Jaroslav Rössler
Jaroslav Rössler
Více fotek
  • Jaroslav Rössler zdroj: Mánes http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/783/78222.jpg
  • Karel Cudlín zdroj: Mánes http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/783/78223.jpg
  • Tereza Vlčková autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/783/78224.jpg
  • Milan Jaroš / Slovensko autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/785/78479.jpg