Kino Světozor vystavuje filmové plakáty Milana Grygara

Praha - Pražské kino Světozor s přilehlou filmovou galanterií Terryho ponožky pokračuje čtvrtým rokem v cyklu autorských výstav zlaté éry českého filmového plakátu. Sedmým vystavujícím je od 6. dubna Milan Grygar. Tento malíř, grafik, typograf a tvůrce zvukových realizací se narodil 24. října 1926 ve Zvolenu. Za války studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Emila Filly, kterou dokončil v roce 1950. Samostatně vystavuje od roku 1959. Od roku 1991 je členem Spolku výtvarných umění Mánes a výtvarné skupiny Jiná geometrie. Výstava jeho návrhů filmových plakátů tu potrvá do konce května.

V letech 1961 až 1989 vytvořil Milan Grygar 175 filmových plakátů. Za ten k filmu Muzika pro dva získal v roce 1988 Stříbrného Huga na mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu. Jeho práce patří podle odborníků spolu s návrhy Karla Vaci a Karla Teissiga k absolutní špičce československého filmového plakátu.

Cyklus autorských výstav:

„Probíhá v pražském Světozoru od prosince roku 2006, kdy úvodní výstava představila filmové plakáty Petra Poše. Druhé pokračování cyklu v březnu 2007 uvedlo plakátovou tvorbu jednoho z nejvýraznějších autorů - Zdeňka Zieglera. Třetí výstavu tu měl v červnu a červenci 2007 Vratislav Hlavatý a v květnu 2008 jsme zmapovali tvorbu prostřednictvím 23 plakátů Antonína Sládka. V září 2008 se tu prezentovala autorka Něžné Olga Poláčková Vyleťalová. Poslední autor, jehož díla měli návštěvníci kina možnost vidět, byl loni v listopadu Karel Machálek,“ řekla zástupkyně kina Nora Eckhardtová.

Připravují se další dvě výstavy. V červnu představí své návrhy plakátů Karel Vaca, v září Zdeněk Kaplan.

Milan Grygar / plakát k filmu Noc
Milan Grygar / plakát k filmu Noc