První internetový orchestr světa hrál v Carnegie Hall

New York - Ve vyprodané newyorské Carnegie Hall vystoupil ve středu devadesátičlenný orchestr složený z hudebníků ze 32 zemí. Vybráni byli na základě záznamů svých vystoupení zveřejněných na serveru YouTube. Mezi devadesátkou hudebníků byli také tři Češi - houslista Jakub Fišer, violista Ondřej Martinovský a violoncellista Michal Greco. Koncert je možné zhlédnout na YouTube.

„Bylo to skvělé, absolutně nad moje očekávání,“ řekl ČT těsně po skončení koncertu Michal Greco, viloncellista Filharmonie Brno. „Měl jsem trochu starost s tím, že byly jen dva dny zkoušek a program byl hodně těžký - byl to průřez od 16. do 21. století. Ukázalo se, že i amatéři mohou být úžasnými muzikanty, všichni do toho dali všechno, užívali si to a projevilo se to ve výsledku,“ dodal hudebník s mnoha zahraničními zkušenostmi, který ale za svůj domov stále považuje Brno.

90 vyvolených

Do výběru se v prosinci a lednu přihlásilo 3 tisíce lidí. Do užšího kola jich 200 vybrali experti z prestižních hudebních těles, například filharmonici z Berlína, New Yorku, Hongkongu a San Franciska. V únoru pak o vítězích rozhodli diváci a posluchači klipů na serveru YouTube.

Stránku www.youtube.com/symphony ještě před koncertem vyhledalo 15 milionů lidí z 200 zemí a teritorií. Finalisté pak byli pozváni na třídenní soustředění, aby se sehráli.

„Když jsem se do toho kouknul, řekl jsem si, proč to nezkusit,“ říká houslista Jakub Fišer. V orchestru jsou hudebníci od 15 do 55 let ze čtyř kontinentů. Orchestr řídil americký dirigent a držitel několika cen Grammy Michael Tilson Thomas. Program byl složen z Canzon Septimi Toni renesančního italského autora Giovaniho Gabrieliho, části 4. Symfonie Johannesa Brahmse, skladby Oblaka z díla Nokturna Clauda Debussyho, závěru 4. Symfonie Petra Iljiče Čajkovského a dalších děl různých autorů.

YouTube
YouTube