Klikotoče vyhrály Šternberku ocenění

Praha - Historickým městem roku 2008 se dnes na Pražském hradě stal Šternberk. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlašovaného ministerstvem kultury. Vítěz dostává milion korun na další opravy svých památek. Vyhlášení se tradičně odehrávalo ve Španělském sále Hradu, mezi třemi nominovanými byly ještě Jilemnice a Beroun.

„Podařilo se jim přesvědčit občany, že má smysl se do regenerace města zapojit a že má smysl své objekty spravovat tak, aby byly chloubou celého města,“ uvedl Petr Sedláček ze sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, čím získal Štenberk nejvíce bodů.

Šternberk byl letos ve finále potřetí za sebou, v tomto roce sázel vedle oprav památkových objektů především na unikátní klikotoče, jimiž loni město osadilo své historické centrum. Turistům poskytují zvukové informace o konkrétním místu. Nahrávka se spustí ve zvoleném jazyce až poté, co lidé zatočí klikou spouštějící mechanismus.

Program regenerace městských památkových rezervací a zón funguje od roku 1993, za tu dobu se v něm rozdělilo včetně letošního roku 3,8 miliardy korun. Města sama vynaložila deset miliard korun, díky programu také dostávají práci místní firmy, což stimuluje i ekonomiku, připomíná pořádající Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Spolu se sdružením soutěž vyhlašují ministerstva kultury a místního rozvoje.

„Každý rok se snažíme něco vylepšit a do památek neustále investujeme. Soutěže se účastníme pravidelně od roku 1997 a jsme jediným městem v Olomouckém kraji, které nevynechalo ani jeden ročník,“ uvedl starosta Jaromír Sedlák.

Již v krajském kole soutěže město dostalo ocenění za to, že stále zvelebuje bývalý augustiniánský klášter a připravuje novou Expozici času za 65 milionů korun věnovanou historickým hodinám.

Městskou památkovou zónou je jeho historické centrum od roku 1992 a má 31 kulturních památek. Od získání titulu si čtrnáctitisícové město slibuje i větší zájem turistů, do Šternberka přijíždějí každoročně desítky tisíc návštěvníků. Jen na hrad jich loni přijelo 45 tisíc.

Ve Šternberku se na podzim odehraje také národní zahájení Dnů evropského dědictví. Letošní motto zní: Památky měřené časem.

Šternberk
Šternberk