Na brněnské vystoupení trénoval soubor tři měsíce. „Je to nejistota a nervozita, jdeme do toho naplno, aby to vypadalo co nejlépe,“ uvedla jedna z členek Ondráše Veronika Šišáková. „Na jedné straně je obrovská chuť dokázat veřejnosti, co je v nás, na druhé straně na nás přeci jen doléhá tíha chystané likvidace,“ doplnila mluvčí souboru Hana Maděrová.
Petici, která na záchranu Ondráše vznikla, podepsalo na dvacet tisíc lidí a koncem března se projednávala v Senátu. Senátní Výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice petiční výzvu podpořil a doporučil ministryni obrany Vlastě Parkanové, aby zvážila i jiné možnosti ponechání souboru pod ministerstvem, případně se poohlédla po jiném zřizovateli.
Kdo se ujme Ondráše
O resortech, které by Ondráše mohly převzít, se mluví už nějakou dobu. Vyjednávání s ministerstvem kultury ale selhalo a zájem, který projevil ministr vnitra Ivan Langer, nepřinesl také žádné výsledky. V záchraně souboru se angažuje též - stejně jako jeho lidovecký předchůdce - současný hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).
„Jestliže se to vystoupení jmenuje ´naposledy´, tak pevně doufám, že to bude ´naposledy v nejistotě´, že po nedělním koncertě bude jasněji a že příštích několik dní přinese pro Ondráše nové, velmi pozitivní zprávy,“ uvedl před vystoupením folklorního souboru.