Český folk 1969-79 voněl omamně po pravdě

Praha - Před měsícem byla v Popmuseu zahájena výstava Omamné květiny pravdy s podtitulem Český folk 1969-79. Název si pořadatelé propůjčili z jedné ze skladeb písničkáře Vladimíra Merty. Výstava představuje do konce září mimojiné texty a hudbu Karla Kryla, sdružení Šafrán a také společensko-politické souvislosti. Mapuje zejména období československé normalizace, která posunula folk do nových společenských funkcí a souvislostí.

„Folk je hoden toho, abychom se k němu vraceli, protože je součástí nejen hudební kultury našeho národa, ale ve všech etapách svého vývoje od počátku 60. let sehrával důležitou roli kulturní i ve velké míře společenskou,“ domnívá se muzikolog a publicista Aleš Opekar.

Aktuálnost písničkářského šťourání do problémů, které nás obklopují, tady byla, je a bude vždycky.

Video Rozhovor s Alešem Opekarem a Radkem Diestlerem
video

Rozhovor s Alešem Opekarem a Radkem Diestlerem

Popmuseum zpřístupnilo v rámci výstavy Omamné květiny pravdy část svých audiosbírek. Kromě oficiálně vydaných alb jsou k dispozici i bootlegy z koncertů, mnohdy prý velmi raritního a pikantního obsahu. Vedle obvyklých výstavních předmětů, jako jsou fotografie nebo plakáty, jsou tak k vidění i věci, které se obvykle příliš nevidí.

„Například úřední materiály, třeba tzv. povolovačky, včetně takových bizarností, jako je povolovačka na jam session. Podařilo se nám také získat originál telegramu, kterým byl zakázán folkový festival v Českém Krumlově,“ vypočítává dokumentátor Radek Diestler. Společně s Alešem Opekarem patří k zakládajícím členům občanského sdružení Museum a archiv populární hudby neboli Popmuseum, které je autorem stejnojmenného výstavního projektu.

Vedle stálé expozice hudebních nástrojů, které byly v bývalém Československu používány, si mohou návštěvníci prohlédnout vždy některou z krátkodobých tematických výstav v některém z výstavních prostorů. „V hudebním klubu Vagon na Národní třídě je výstava o roce 1989 v české populární hudbě. Na podzim bude mít v museu vernisáž výstava k padesáti letům příchodu rokenrolu do Česka,“ prozradil Diestler.

Pavel Žalman Lohonka
Pavel Žalman Lohonka
Více fotek
  • Pavel Žalman Lohonka zdroj: www.popmuseum.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/846/84529.jpg
  • Popmuseum v Kulturním centru Kaštan zdroj: www.popmuseum.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/846/84526.jpg