„Televizní seriál je podobný jako cestování. Jedete, běží čas, nic se nedá vrátit. Co vidíte, to vidíte. A knížka je něco jako fotoalbum. Jsou to vzpomínky a zastavený čas. Můžete se vrátit, zavzpomínat, jak to tam bylo krásné, nebo se těšit, jak to bude krásné, až tam pojedete,“ domnívá se Petr Horký, cestovatel, režisér a scenárista.
Podle Jana Césara je kniha Na cestě v České republice podobná v něčem cestopisům Karla Čapka. „Nebojí se na takové ty oficiální pravdy říct svoji malou pravdu. Tahle knížka má svůj názor, provádí zemí, ale není to průvodce,“ vysvětlil Cézar. Zasvěceně a s humorným nadhledem provází čtenáře po čtrnácti krajích, všude tam, kde „nejsme zdejší“.
Na cestě navštěvuje nejzajímavější místa, jako jsou Kokořínsko, Český ráj, Haná, Krušnohoří, Lednicko-valtický areál nebo Šumava. Prochází po turisticky vyhledávaných lokalitách i zapadlých koutech Čech, Moravy a Slezska, které však rozhodně stojí za zhlédnutí. Nechybí ani autentické výpovědi místních obyvatel.
Čtrnáct míst najdou čtenáři i v knize o cestách do světa. Obě knížky jsou bohatě doplněny černobílými a barevnými fotografiemi. Navíc je ke každé reportáži připojena i mapa a stručná charakteristika místa. Knihy pokřtili průvodci televizními pořady Na cestě, herci Miroslav Donutil a Jiří Bartoška. O jejich komentáře nepřijdou čtenáři ani v knize.
Snad přespříliš domýšlivě si namlouvají, že mají dar se jimi dívat a vidět víc než ti, jež tu šli před nimi, a pro vás, čtenáře, kteří - až si tuhle skvělou knížku koupíte - kdesi ve svých domovech, zachumláni v teple svých peřin, ve vyležených důlcích gaučů nebo na lenošce s dýmkou a sklenkou vyslechnete příběhy „zdejších“. Zdejších zvyků, písniček, knedlíků, fontán, slavných rodáků, pomníků i klepů, jezer a jejich utopenců, hradů a jejich dobyvatelů, zdejších krutých vánic i zdejších suchých veder, skal a lánů…
… povodní, krupobití, křížů a na nich přibitých Ježíšů, zvonic, kalichů i korbelů, hříšníků, čertů, orlojů, svatých, učenců i obecních bláznů, stavitelů, sochařů, malířů, příštipkářů, uzenářů, pivařů, vinařů, horňáků a dolňáků, volů Přemyslových i volů obecných, renesančních arkýřů a arkád, barokních vimperků, horských chalup, roubenek, špýcharů, větrných mlýnů, vodních hamrů, vodníků, nejhezčích holek ze vsi, bubáků a jiných strašidel, pohádek, pověstí a legend.
