Poslední dotyk poprvé, ale snad ne naposled

Praha – V české premiéře uvedlo Divadlo Archa včera večer a dnes ještě jednou uvede surrealistické taneční divadlo v choreografii světoznámého Jiřího Kyliána. Představení Last Touch First, tedy Poslední dotyk poprvé, je tanečně-hereckou variací na témata Antona Pavloviče Čechova. Taneční ztvárnění témat ruského klasika prý Jiřímu Kyliánovi dlouho leželo v hlavě. Představení vytvořil před dvěma lety společně s velkým tanečním improvizátorem Michaelem Schumacherem.

K choreografii je inspirovalo představení Last Touch – Poslední dotek –, které Kylián v roce 2003 vytvořil pro soubor Nederland Dans Theater III. České uvedení se navíc koná v rámci festivalu nizozemské kultury NethWorks.cz a ve spolupráci s Holland Dance Festival.

„Je to vlastně taková čechovovská hra beze slov. Jde v podstatě o tanec ve velmi zpomaleném pohybu,“ přiblížil výsledek své práce Kylián. Jako vystřižené z Čechovových her jsou také kulisy, kostýmy a hudba.

Účinkujících je šest, tvoří tři páry. Jsou mezi nimi i dva Češi – bývalí tanečníci NDT Václav Kuneš a čerstvá držitelka Thálie Nataša Novotná. „Nechtěla bych konkrétně prozrazovat, co kdo z nás znamená. Každý z nás má jiný charakter, který vyplyne v závěru na povrch,“ uvedla tanečnice.

Do Česka se Kylián představením v Arše vrací po dvou letech. Naposledy mohli diváci jeho práci obdivovat v roce 2007 v Národním divadle, které připravilo speciální program k jeho 60. narozeninám.