Tanec Praha zahájí gershwinovská smršť

Praha - Jednadvacátý ročník festivalu Tanec Praha letos opět nabídne ochutnávku špičkového světového současného tance a navštíví rekordní počet regionů - vedle Prahy se tanečníci představí v dalších devíti městech. Hlavní hvězdou bude francouzský soubor Montalvo-Hervieu, který na úvod festivalu dvakrát předvede v Hudebním divadle Karlín svoji inscenaci "Good Morning, Mr. Gershwin". Prolínají se v ní různé taneční styly, od baletu po hip-hop, a odborníci ji charakterizují jako mimořádně zábavnou podívanou, při které ale běhá mráz po zádech.

„Není to jen zábava, řeší i závažné společenské problémy USA 20. a 30. let. Korunu tomu dává překvapivý závěr,“ říká ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová. Inscenace mezinárodního souboru vzbudila ohlas na bienále v Lyonu, Praha je jedním z mála míst, kde bude tento rok k vidění, a její uvedení v Praze je podle slov Kreuzmannové organizačně i finančně velmi náročné: nákladnou výpravu povezou české kamiony, které festival z Česka vypraví, rozpočet dvou představení činí 3 miliony Kč. Diváci představení zhlédnou 2. a 3. června v karlínském divadle, jediné pražské scéně, která svým technickým vybavením umožňuje realizaci (součástí je mj. zadní projekce ze vzdálenosti 15 metrů). 

Rozpočet festivalu je tradičně kolem 12 milionů korun, významná je podle pořadatelů podpora kulturních institutů a velvyslanectví zúčastněných zemí.

Během festivalu se uskuteční představení více než 20 souborů z celého světa. Divadlo Archa uvede dílo nizozemské choreografky Anouk van Dijk nebo novinku řecko-slovenské dvojice Linda Kapetanea a Jozef Fruček, na scéně divadla Ponec se představí například švýcarský soubor Drift nebo slovenský ElleDanse. Na Tanečních laboratořích, večerech složených z děl několika souborů, vystoupí například i brazilští nebo kyperští umělci.

Závěr Tance Praha bude letos poprvé věnován českému tanci, který za uplynulý rok sklízel mimořádné úspěchy - představení Holdin' Fast souboru DOT504 bylo při udílení prestižních cen Total Theatre Award na Fringe festivalu v Edinburghu 2008 vyhlášeno jako jedno ze čtyř nejlepších, Nataša Novotná ze souboru 420people získala cenu Thálie a soubor NANOHACH spolupracoval s choreografem Nigelem Charnockem. Všichni jmenovaní spolu s dalšími soubory se představí 26. června v O2 Areně na závěrečném galavečeru nazvaném „Český tanec se světovými choreografy“.

Festival již v těchto dnech předznamenává festival Tanec dětem, který vyvrcholí 31. května a 1. června dvojprogramem určeným dětským i dospělým divákům, na němž vystoupí lotyšský soubor Boot&Boat a dánský Club Fisk.