Představení o Gershwinovi zahájilo Tanec Praha

Praha - Vystoupení francouzského souboru Montalvo-Hervieu zahájilo večer v Hudebním divadle Karlín 21. ročník mezinárodního festivalu Tanec Praha. Multikulturní soubor s tanečníky ze tří kontinentů patří k tělesům, která ve světě určují trendy současného tance. Do Prahy přivezl představení inspirované životem skladatele George Gershwina "Good Morning, Mr. Gershwin". V Hudebním divadle Karlín bude k vidění i zítra, poté se rozběhne bohatý program festivalu, který se bude konat do konce června v Praze a dalších 9 městech ČR. 

„Sleduji jejich práci už dlouho, vloni v září na Lyonském bienále jsem byla nadšená jejich novinkou - posledních pět let jsem neviděla lepší představení,“ říká ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová. „Tohle musí Praha vidět, napadlo mě. Je to nejdražší představení, které jsme kdy uvedli, a karlínské divadlo je pro něj se svojí velkou scénou zcela ideální,“ dodává. 

Představení uplatňuje princip revue s výraznou taneční i výtvarnou poetikou. Tanečníci kombinují balet, hip-hop, break dance, step, afro dance a contemporary; všechno zároveň korunuje vtip. Ve druhé části představení řeší vážné téma, společenské problémy USA 20. a 30. let a otázky rasové segregace. „V 90 minutách projdeme hudební vývoj skladatele - období muzikálu, období směřování k vážné hudbě a nakonec vznik opery Porgy a Bess,“ vysvětluje jeden z tanečníků souboru Montalvo-Hervieu Bobo Pani. Podle svých slov je rád, že budou vystupovat v Praze; Kreuzmannová uvedla, že soubor slevil ze svých běžných finančních podmínek.

Video Rozhovor s Yvonou Kreuzmannovou a Bobo Panim
video

Rozhovor s Yvonou Kreuzmannovou a Bobo Panim

Rozhovor s Yvonou Kreuzmannovou a Bobo Panim

2. 6. 2009

Good Morning, Mr. Gershwin - ukázka

Reportáž Petry Schubertové

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2009 potrvá v Praze do 26. června, kdy jej ukončí velký galavečer v O2 Areně věnovaný českým tanečníkům a choreografům. Představí se i v rekordním počtu regionů - zavítá do dalších devíti měst. „Jsem ráda, že tolik měst projevuje zájem o současný tanec. Zatímco ve světě je mainstreamem, u nás je stále spíše Popelkou,“ říká Kreuzmannová.

Během festivalu se uskuteční představení více než 20 souborů z celého světa, Kreuzmannová upozorňuje například na Evropské taneční laboratoře, které přinášejí díla různých tvůrců, vybraná z velkého množství inscenací. Doplní je tanečníci z Iráku a Ruska. Na programu festivalu je například i slovenský soubor ElleDanse, oceněný, ačkoliv je tanečním divadlem, na přehlídce Divadelní Nitra. „Vždy jsem chtěla získat hlavní company Ohada Naharina, ale zatím nemáme dost peněz,“ svěřila se staronová ředitelka Kreuzmannová.

Identita
Identita
Více fotek
  • Identita zdroj: Tanec Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/902/90141.jpg
  • Canto Hondo; hlboká pieseň o nej… autor: Noro Knap, zdroj: Tanec Praha http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/902/90142.jpg