Velmi křehké vztahy na náplavce

Praha - Mateřské bolesti nahlížené špehýrkou, vzdálený zvuk zaniklého vztahu, harmonii mezi vnučkou a babičkou, oživlé panenky nebo štěstí lesbické rodiny vystavují studentky kurátorství z univerzity v Ústí nad Labem. Jejich první výstava s názvem Velmi křehké vztahy - obraz rodiny v současném umění, byla nejprve k vidění v ústecké Galerii Armaturka, v červnu se přesunula v komornější úpravě do Prahy.

Do 13. června si ji mohou zájemci prohlédnout ve starém skladišti na náplavce u Palackého mostu, které se proměnilo v (A)void Gallery. „Když jsem se dozvěděl o výstavě, kterou kurátorky připravily v Ústí, řekl jsem si, že by bylo možné ji přenést do těchto prostor. Stejně tak spolupracujeme i s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou,“ uvedl Ivo Slavík z pražské galerie.

Kurátorka Lucie Vojtíšková vysvětluje, co ji a její kolegyně vedlo k výstavě Velmi křehké vztahy: „Vybraly jsme si téma rodiny z toho důvodu, že každé z nás se toto téma nějakým způsobem dotýká, ať už rodinu máme, nebo ne. Chtěli jsme, aby téma reflektovali mladí umělci, kteří zobrazují současný stav rodiny.“

Video Reportáž Ireny Tyslové
video

Reportáž Ireny Tyslové

Téma rodiny nerozvíjí umělci jen na fotografiích a plátnech. Součástí projektu je i scénické čtení O holčičce nebo taneční performance Jindřišky Křivánkové Ona a ty druhé, která výstavu zahájila.

(A)void Gallery provozuje občanské sdružení Dvojka sobě, které cíleně vyhledává prostory pro představování studentských prací. Už dva roky je vystavuje také v Kateřinské zahradě v projektu Nic na odiv…?.

Z výstavy Velmi křehké vztahy
Z výstavy Velmi křehké vztahy