Stáhněte si Čapka. Legálně a zdarma

Praha - Dášeňka, Povídky z jedné i druhé kapsy nebo Devatero pohádek jsou volně ke stažení na internetu. Beletrii, knížky pro děti, dramata i překlady a cestopisy, jejichž autorem je Karel Čapek, zpřístupnila Městská knihovna v Praze. Od smrti významného českého spisovatele totiž uplynula ochranná lhůta sedmdesáti let a na jeho dílo se už nevztahuje autorský zákon.

Díla si mohou čtenáři stáhnout ve více formátech pro PC i pro mobilní telefon. Na stránkách projektu je k dispozici také on-line seznam zvukových nahrávek Čapkových děl, seznam knih, které byly přeloženy do cizích jazyků a také seznam odborné a jiné literatury pojednávající o Karlu Čapkovi.

Volně přístupné ale nebude všechno, co Karel Čapek napsal. Autorská práva dál platí u děl, kde je spoluautorem jeho bratr Josef. Například divadelní hru Ze života hmyzu mohou divadla zdarma zařadit na svůj repertoár až od ledna 2016.

Literaturu tohoto českého spisovatele připomínala pražská městská knihovna celý měsíc, mimo jiné veřejným čtením nebo promítáním filmu. V ústřední budově na Mariánském náměstí do 8. června ještě probíhá výstava o Čapkově životě a díle, doplněná o originální kostýmy z inscenace Národního divadla Věc Makropulos.

Městská knihovna podobným on-line projektem plánuje zprovoznit i tvorbu Karla Hynka Máchy. Není ale zatím jisté, zda stránky s jeho dílem budou spuštěny na podzim, v rámci Týdne poezie, nebo až v roce 2010, na který připadají oslavy dvoustého výročí básníkova narození.

Ze života Karla Čapka
Ze života Karla Čapka