„V roce 2004 jsem se se skupinou holandských divadelníků dostala do uprchlického tábora, chtěli jsme upozornit na uprchlickou tematiku, představit tyto lidi české veřejnosti. Před rokem jsme pak dělali s uprchlíky v Divadle Acha představení Tanec přes plot a já jsem požádala amerického hudebníka Michaela Romanyshyna, aby dal dohromady herce, české hudebníky a lidi, kteří by rádi žili v ČR, a on vytvořil hudební koncept,“ vysvětluje režisérka Jana Svobodová.
V kapele se potkávají různé lidské osudy a míchají různé hudební styly - folk, pop, čínská opera a třeba i švýcarské nápěvy z hor. „Nechránili jsme hudební kořeny každého z muzikantů, spíše jsme spojili vše dohromady tak, aby vzniklo něco zcela nového. Nejsme multikulturní, jsme transkulturní,“ vysvětluje Romanyshyn.

Jana Svobodová, Michael Romanyshyn a Miran Kasem hosty Studia 6
Jana Svobodová, Michael Romanyshyn a Miran Kasem hosty Studia 6
3. 6. 2009
Reportáž Maria Kubaše
Kde domov můj…
Na čerstvě pokřtěném albu zazní 14 mezinárodních písní, včetně českých čítankových evergreenů jako Raisovy Cestičky k domovu. „Závěrečná píseň je na text Josefa Kajetána Tyla a ptá se, 'kde domov můj'. Z úst Kurda, Číňanky a Švýcara, kteří žijí v Praze, ten text dostává zcela jiný význam,“ upozorňuje ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab.
Před dvěma dny koncertovala kapela v Berlíně, kde sklidila před dvoutisícovým publikem obrovský úspěch. V současné době zvažuje vydat se na velké turné.
