Geislerová zahájila přehlídku českých filmů v Paříži

Paříž - Drama Želary režiséra Ondřeje Trojana odstartovalo ve středu v Paříži přehlídku českých filmů vzniklých v posledních dvou desítkách let. Snímek osobně představila herečka Aňa Geislerová, která v něm ztvárnila hlavní roli. Desítku snímků, mezi nimiž nechybí hojně oceňovaná díla jako Návrat idiota, Štěstí nebo Kolja, promítá do 9. června pařížské kino L'entrepot u příležitosti 20. výročí pádu komunismu ve východní Evropě.

„Myslím si, že tato přehlídka v Paříži je to, jak by to mělo být. Češi by neměli předpokládat, že si jich někdo všimne a že někdo přijde za nimi. Člověk musí něco nabídnout, aby mu oni mu mohli něco vrátit,“ říká Geislerová. Podle ní nejde jen čekat a vzdávat to v obavě, že o filmy nebude zájem. Herečka dodala, že jí byl sympatický přístup, jakým byl minifestival uveden - v uvolněné atmosféře s něčím k pití.

„Kdyby to byl kobercový nálet takhle po celé Evropě, jako že my Češi jsme se rozhodli změnit formu jednání a chceme se otevřít vám všem, tak si myslím, že by to přineslo hodně,“ podotkla Geislerová s tím, že Čechům chybí právě umění, jak prodat své zboží.

České centrum v Paříži, které má za úkol seznamovat Francouze s českou kulturou, promítání zorganizovalo ve spolupráci s Českým filmovým centrem, které zprostředkovává kontakty k šíření české filmové produkce v zahraničí.