Olympiáda výtvarného umění v Basileji

Basilej - V Mekku výtvarného umění se každý rok promění švýcarské město Basilej. Příčinou je Mezinárodní veletrh moderního a současného umění Art Basel, na němž galeristé z celého světa představují malby, sochy, kresby, instalace, fotografie i videa. Do letošního 40. ročníku bylo z rekordního počtu více než tisíce uchazečů vybráno přes tři stovky vystavujících galerií, které přivezly díla více než dva a půl tisíce umělců 20. a 21. století.

„V Basileji se schází celý umělecký svět. Cílem je navazovat kontakty, hovořit o zajímavých umělcích, objevech a dělat obchody. Nejen prodávat díla sběratelům nebo muzeím, ale i domlouvat spolupráci nebo výstavy,“ vysvětlil v telefonickém rozhovoru přímo z veletrhu galerista Jiří Švestka.

Obrazy, které do Švýcarska přivezl, nepředstavuje v hlavní sekci, ale v rámci doprovodné přehlídky Volta Show. Na ni přivezl mimo jiné i dílo Krištofa Kintery. „Na veletrh v Basileji je těžké se dostat. Jsou tam dlouhé čekací lhůty, a aby se galerista dostal do hlavní sekce, musí mít už opravdu velké jméno,“ vysvětluje Jan H. Vitvar z kulturní rubriky Respektu.

Video Rozhovor s Jiřím Švestkou a Janem H. Vitvarem
video

Rozhovor s Jiřím Švestkou a Janem H. Vitvarem

Art Basel je podle něho veletrh spojený s uměním i s penězi. „Říká se, že je to taková umělecká olympiáda. V Basileji se představuje špička umění, nejen současného, ale zároveň je to také šaškárna o velké peníze, při níž jen o velké umění nejde,“ dodal.

Art Basel začal dnes a potrvá do 14. června. Doprovodný program veletrhu zahrnuje různé prezentace, výstavy knih, diskuse či přednášky, například švýcarského architekta Petera Zumthora, který letos obdržel Pritzkerovu cenu. Na ulicích budou probíhat umělecká přestavení, v kině filmová přehlídka a na dnešní večer je připravena netradiční experimentální prezentace patnácti umělců v basilejském divadle.

Robert Indiana: Hope
Robert Indiana: Hope
Více fotek
  • Robert Indiana: Hope zdroj: artbasel-online.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/919/91899.jpg
  • Mickalene Thomas: A Moment's Pleasure in Black and White zdroj: artbasel-online.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/920/91907.jpg