„V Basileji se schází celý umělecký svět. Cílem je navazovat kontakty, hovořit o zajímavých umělcích, objevech a dělat obchody. Nejen prodávat díla sběratelům nebo muzeím, ale i domlouvat spolupráci nebo výstavy,“ vysvětlil v telefonickém rozhovoru přímo z veletrhu galerista Jiří Švestka.
Obrazy, které do Švýcarska přivezl, nepředstavuje v hlavní sekci, ale v rámci doprovodné přehlídky Volta Show. Na ni přivezl mimo jiné i dílo Krištofa Kintery. „Na veletrh v Basileji je těžké se dostat. Jsou tam dlouhé čekací lhůty, a aby se galerista dostal do hlavní sekce, musí mít už opravdu velké jméno,“ vysvětluje Jan H. Vitvar z kulturní rubriky Respektu.

Rozhovor s Jiřím Švestkou a Janem H. Vitvarem
Art Basel je podle něho veletrh spojený s uměním i s penězi. „Říká se, že je to taková umělecká olympiáda. V Basileji se představuje špička umění, nejen současného, ale zároveň je to také šaškárna o velké peníze, při níž jen o velké umění nejde,“ dodal.
Art Basel začal dnes a potrvá do 14. června. Doprovodný program veletrhu zahrnuje různé prezentace, výstavy knih, diskuse či přednášky, například švýcarského architekta Petera Zumthora, který letos obdržel Pritzkerovu cenu. Na ulicích budou probíhat umělecká přestavení, v kině filmová přehlídka a na dnešní večer je připravena netradiční experimentální prezentace patnácti umělců v basilejském divadle.
