Londýnské muzeum designu vzdá poctu Kaplickému

Londýn - Londýnské muzeum designu vzdá v létě hold zesnulému českému architektovi Janu Kaplickému - uspořádá mu výstavu, jejímž kurátorem bude ředitel muzea Deyan Sudjic. Výstava nazvaná Remembering Jan Kaplický - Architect of the Future potrvá od 1. července do 1. listopadu.

„Jan byl mimořádný architekt a brilantní umělec. Nyní teprve začínáme rozumět vlivu, jaký měl na podobu současného světa,“ prohlásil Sudjic.

Výstava bude zaměřena zřejmě víc na dílo samotného Kaplického a bude obsahovat jen některé prvky jeho spolupráce s jeho bývalou ženou, architektkou Amandou Leveteovou. „Kaplický byl hnací silou nové architektonické školy a jeho budovy nadále stimulují, oslňují a inspirují. Stavěl se proti statu quo a nabízel jedinečnou osobní vizi,“ uvedlo muzeum. 

Kaplický letos v lednu ve věku 71 let zemřel v Praze. Zanechal za sebou řadu známých realizací, například obchodního domu Selfridges v Birminghamu, tribunu pro novináře na kriketovém stadionu v Londýně či plovoucí most v londýnské čtvrti Canary Wharf. V Praze vyhrál soutěž na stavbu Národní knihovny, ale projekt se nepodařilo prosadit.

Tiskové centrum na stadionu  Lord's Cricket Ground v Londýně
Tiskové centrum na stadionu Lord's Cricket Ground v Londýně