Cizí jazyk jako vlastní

Praha - Divadlo jako prostředek, jak se naučit cizí jazyk, má za cíl představit festival v Divadle na prádle na pražské Kampě. Na přehlídce s názvem Divadlo jazyků se od 12. do 19. června představí na dvacet souborů z celé republiky. Hrát se bude v angličtině, němčině, francouzštině, italštině a zazní také čeština jako cizí jazyk. Osmidenní divadelní přehlídku doplňuje dvoudenní konference pro učitele cizích jazyků.

„Nejmladší účastníci jsou šestiletí prvňáčci, nejstarší jsou dospělí z večerních jazykových kurzů,“ prozradila pořadatelka festivalu a učitelka Barbora Dočkalová. Věkové rozpětí je důkazem, že hrát si při výuce baví stejně děti jako dospělé. Soubory si připravily desetiminutové výstupy i celovečerní hry, všechny ale hrají v jiném než ve svém mateřském jazyce.

Dramatické ztvárnění se při výuce jazyků používá na českých školách poměrně často, ale ne v takovém rozsahu, aby vzniklo divadelní představení. „Kratičké dialogy nebo scénky se používaly odjakživa, dnes je jen víc kladen důraz na komunikaci,“ vysvětlila Dočkalová.

Video Divadlo jazyků tématem Studia 6
video

Divadlo jazyků tématem Studia 6

A právě divadlo podle americké lektorky Leah Gaffenové ke komunikaci motivuje. „Učit se cizí jazyk prostřednictvím divadla je velmi efektivní. Děti se stávají jinými postavami, hrají určité role, což je pro ně zábavnější než jen suché ΄jak se máš?΄“ domnívá se.

Program přehlídky a konference - zde.

Divadlo na prádle
Divadlo na prádle