Film o hudebním projektu pro děti ze slumů vyhrál Zlatou Prahu

Praha - Cenu Grand Prix Zlatá Praha získal německý dokument El Sistema. Ukazuje unikátní venezuelský systém hudebního vzdělávání, který zachraňuje děti z nebezpečných slumů a nabízí jim dráhu špičkových klasických hudebníků. ČT odvysílala dnes večer vítězný dokument i přímý přenos závěrečného galavečera z mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Na slavnostním večeru zahrál Jiří Stivín Jazz Quartet, Collegium Quodlibet a Třeboňští pištci. Předány byly tři České křišťály a další ocenění.

Už 46. ročník festivalu zahájil 13. června Den s Českou televizí, která je pořadatelem festivalu. Ten prezentuje nejlepší hudební a taneční pořady, otevřen je přitom kvalitním pořadům všech hudebních žánrů - od vážné hudby po pop nebo world music. Stává se také místem setkání tvůrců, producentů i laiků.

Měl by být také inspirací. Stejně jako inspirací může být i venezuelský projekt, o němž natočili němečtí filmaři vítězný dokument El Sistema. „Byl mocným a inspirujícím ohlédnutím za společenským experimentem, který zachytil vynalézavost současného světa,“ zdůvodnil rozhodnutí poroty její předseda, švédský mediální odborník Urban Lasson.

Projekt hudebníka Josého Antonia Abreua je založen na myšlence, že hudba nemá být něčím elitářským, ale může být prostředkem sociální integrace. Pro děti a mládež z chudinských čtvrtí, které se pohybují v prostředí drog a zločinu, je orchestr novou rodinou, kde se učí odpovědnosti, spolupráci, zažívají kolektivní emoce a k hudbě přivádějí i svou rodinu a kamarády.

Ceny MTF Zlatá Praha 2009

  • Grand Prix - El Sistema
  • Hudební drama - inscenace Verdiho opery Traviata na curyšském hlavním nádraží (švýcarský program). Kromě Českého křišťálu získala i Cenu ČT.
  • Dokumentární pořad o hudbě a tanci - francouzko-kanadský pořad Prokofjev: nedokončený deník
  • Hudba na obrazovce - Sedm bran bran jezuralémských v hudebním zpracování Kryzstofa Pendereckého, předního představitele polské hudby minulého století (polský pořad)
1
  • Ocenění Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových - Magdalena v režii Ondřeje Havelky (koproducentem je i ČT). Dokument o Magdaleně Kožené také jednoznačně zvítězil v diváckém hlasování.

46. ročník Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, pořádaný Českou televizí ve spolupráci s hlavním městem Praha, se konal ve dnech 13. - 17. června 2009 v paláci Žofín na Slovanském ostrově. V průběhu konání ho navštívilo na 500 registrovaných účastníků z řad odborné i laické veřejnosti z tuzemska i zahraničí. Do soutěže bylo letos přihlášeno 86 pořadů z 26 zemí celého světa od Kanady až po Japonsko. Na půdě festivalu se již potřetí konalo také semifinále mezinárodních cen i-Emmy Awards.