Brněnští Broučci ctí tradice

Brno - Janinku, Berušku, Verunku, Broučka a další legendární postavy uvede dnes na scénu činohra Národního divadla Brno; s končící sezonou se loučí premiérou rodinného představení Broučci. Slavnou 130 starou knihu Jana Karafiáta upravil pro hru slovenský režisér Roman Groszmann. Příběhu vtisknul folklorní ráz - odpovídá tomu scéna s kostýmy i hudební doprovod.

Inscenace ctí text i jednotlivé dějové epizody jako například Narození Broučka, Podzim, Loučení nebo Seznámení s Beruškou. Režisér se snažil zdůraznit v představení motiv koloběhu lidského života: „Největší hodnotu pro mě má ta parafráze lidského života, je to jakýsi Rok na vsi v broučím světě,“ říká Groszmann. Dalším důležitým prvkem příběhu je pro něj láska, nepotlačuje ani otázky víry a odevzdanosti Bohu. „Kdybychom se tomu chtěli vyhýbat, nevidím důvod, proč vůbec inscenovat Broučky. Naopak, tyto motivy jsme ještě zvýraznili,“ uvedl dramaturg Martin Dohnal.

Janinka, jak ji neznáme 

Roli Broučka svěřil režisér Petru Panzenbergerovi, jeho rodiče hrají Bedřich Výtisk a Tereza Groszmannová. Jako Verunka účinkuje Sandra Riedlová. Překvapení může vyvolat obsazení pětašedesátiletého Jindřicha Světnici do úlohy Janinky, kterou inscenační tým vidí jako moudrou stařenu, vědmu, ale i kazatelku. „Janinka je pro nás neumírající bytost, jakási živá paměť společenstva Broučků,“ uvedl Groszmann. V inscenaci tedy nezazní věta: „Ale Janinka se jara nedožila.“

Pro představení vzniklo třináct nových písní, které vyjdou i na CD. Texty napsal režisér Groszmann, autorem hudby je trombonista Moravské filharmonie v Olomouci Richard Mlynář.

Český Andersen v utajení 

Evangelický farář, spisovatel a publicista Karafiát žil v letech 1846 až 1929. Broučky vydal v roce 1876 anonymně a vlastním nákladem. Dílo nevyvolalo prakticky žádnou pozornost. Až o několik let později si Broučků povšimnuli odborníci a neznámého autora v tisku označili jako českého Andersena. Teprve 10. vydání z roku 1912 vyšlo pod Karafiátovým jménem. Nyní se počet českých vydání blíží ke stovce, text se dočkal také mnoha překladů. Na česká jeviště se Broučci vracejí pravidelně. V roce 2005 například uvedlo vlastní dramatizaci brněnské divadlo Radost. Jinou inscenaci má od loňska na repertoáru také místní soubor Polárka. Před třemi lety hráli Broučky jako balet v Moravském divadle v Olomouci.

Broučci
Broučci
Více fotek
  • Broučci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/935/93493.jpg
  • Jan Karafiát zdroj: Wikipedia.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/65/6411.jpg