Okna Kamaráda Ladislava

Praha – Okny do ztracených světů jsou velkoformátové fotografie Ladislava Kamaráda. Prohlédnout si je mohou ti, kteří do konce července zavítají na jeho autorskou výstavu na Staroměstské radnici. Poprvé jsou zde vystaveny obrazy z Nového Zélandu, Islandu a Egypta. Velkou část expozice tvoří také nová série fotografií z České republiky. Záběrů, které jsem udělal u nás, si v poslední době cením víc než těch zahraničních, říká Kamarád.

„Nejlepší je, když fotografie působí jako obraz. Fotky z Česka jsou vyčekané, vypracované, a navíc u nás je méně atraktivních míst, která lze tímto způsobem zachytit,“ vysvětlil. Za atraktivními záběry se přitom vyšplhal už na dvě osmitisícovky – himálajskou Cho Oyu a karákoramský Gašerbrum II.

„Velké kopce pro mě znamenají příležitost, jak se dostat na místo, kde můžu udělat originální záběry,“ tvrdí Kamarád, který fotografování propojuje s dalšími svými dvěma vášněmi – cestováním a horolezením. Atraktivita výsledných fotografií a zájem o ně ale podle něho nijak nesouvisí s tím, jak vysoko vylezl nebo jak nebezpečné bylo pořízení určitého záběru. Fotografie z České republiky jsou toho koneckonců důkazem.

Video Rozhovor s Ladislavem Kamarádem
video

Rozhovor s Ladislavem Kamarádem

Kamarád je nositelem prestižního ocenění Master QEP. Nejvyšším vyznamenáním profesionálního fotografa v Evropě se jich zatím pyšní pouze sedm, v Česku jen jediný. „Obraz je subjektivní záležitost, kdy krajina nebo objekt pouze doplňují myšlenku autora a jeho schopnost ztvárnit cosi, co se mu líbilo a co je jakýmsi klíčem k tomu, co chtěl lidem říci,“ domnívá se Kamarád. On sám prý stále fotí na film – na rozdíl od „digitálistů“.

„Poslední dobou přibývá už téměř geometrickou řadou cestovatelů, kteří si pořizují digitální fotoaparáty. Ty jim umožňují velice lehce získat kvalitní záběry a lidé postupně směšují a neumí odlišit, co je objektivně zobrazeno na fotografii od toho, co vkládá do díla autor,“ uvedl s odkazem na svá předchozí slova o fotografii jako obrazu.

Mrtvý strom v Novomlýnské vodní nádrži – Pálava, jižní Morava
Mrtvý strom v Novomlýnské vodní nádrži – Pálava, jižní Morava
Více fotek
  • Mrtvý strom v Novomlýnské vodní nádrži – Pálava, jižní Morava autor: Ladislav Kamarád, zdroj: www.horolezec.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93725.jpg
  • Podzimní mlžný les – Rýchory, Krkonoše autor: Ladislav Kamarád, zdroj: www.horolezec.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93726.jpg
  • Záhadný jev na obloze – Bílá poušť autor: Ladislav Kamarád, zdroj: www.horolezec.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93723.jpg