Švédové na „Ostrovech“ převzali štafetu předsednictví - sud piva

Praha - Festival United Islands of Prague je jednou z oficiálních doprovodných akcí českého předsednictví. S Unií byl spojen už jeho první ročník a EU je jedním z témat i toho letošního. Minulý týden organizátoři poslali po Vltavě přihlášku festivalu do Unie, dnes byl, také na Vltavě, předán štafetový kolík - v podobě pivního sudu - zástupcům Švédska. Happeningu v 18 hodin poblíž Střeleckého ostrova se zúčastnil ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, senátor Alexandr Vondra a Charge D´Affair švédského velvyslanectví v Praze Rolf Ericsson.

„Popřál bych jim, aby se jim podařilo splnit vše, co si na těch šest měsíců naplánovali, aby se jim ještě lépe podařilo vyrovnat s tím, co se naplánovat nedá a co se určitě stane, aby je nepotkala žádná domácí politická krize a halvně aby měli tak skvělý předsednický tým, jako jsme měli my,“ vzkázal Švédům Füle. 

Na sedmi pódiích se divákům dnes, stejně jako včera, představili nebo ještě představí čeští a evropští umělci. „U příležitosti oslavy předsednictví jsme připravili českou scénu, bude na Žofíně a vystoupí na ní podle našeho názoru bestoff českých písničkářů, kteří se zapsali do historie české populární hudby. Vystoupí Michal Propkop, Ivan Hlas nebo Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem,“ uvedl před sobotním programem šéfdramaturg festivalu David Gaydečka.

Video Vstup Petry Schubertové
video

Vstup Petry Schubertové

Program „Ostrovů“ začal již před polednem, vstup na všechny akce je zdarma. Původem kapel i jejich zaměřením splňuje festival motto českého předsednictví Evropa bez bariér. Úspěšné vystoupení má za sebou už jedna z hlavních festivalových hvězd - kapela Orka z Faerských ostrovů, která United Islands včera zahájila. Její členové hrají na nástroje vyrobené z předmětů, které vyplavilo moře.

Hudba stejně jako v pátek ovládá Střelecký ostrov, Kampu, Dětský a Slovanský ostrov. Doprovodný program se odehrává také na části Masarykova a Janáčkova nábřeží. To je, stejně jako most Legií, uzavřeno pro automobilovou dopravu. Na mostě vznikla speciální tramvajová zastávka - „Festivalová“.

Štafetu předsednictví dnes vyrazili předat také dva policisté z litoměřického sportovního oddílu. Na kolech chtějí do 1. července dorazit do Stockholmu, kde švédským zástupcům předají kopii Klaudiánovy mapy z Čech z roku 1518. „Zvolili jsme tuhle mapu, protože se nám zdá symbolická jako nejstarší mapa. On je trochu problém, co předávat, cukr se, myslíme, už nehodí,“ vysvětlil Jiří Pilnaj.