Banderas a Huppertová dalšími hvězdami MFF Karlovy Vary

Praha - Mezi hosty mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, jehož 44. ročník začne 3. července, bude i španělský herec a hollywoodská star Antonio Banderas a francouzská herečka Isabelle Huppertová, která letos předsedala porotě na festivalu v Cannes a v Karlových Varech získá, stejně jako režisér Jan Švankmajer, ocenění za dlouholetý umělecký přínos. Pořadatelé již před dvěma týdny ohlásili další hvězdu festivalu, amerického herce a filmaře Johna Malkoviche.  

John Malkovich převezme v závěru festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V rámci speciálních projekcí bude uveden jeho politický thriller Tanečník seshora a dokument Which Way Home. „Banderas uvede svůj režijní počin Letní déšť. Isabelle Huppertová se představí v retrospektivě ve snímku Gabrielle a Villa Amalia,“ doplnila umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová.

„Pan prezident Klaus přijíždí na začátek festivalu spolu s panem expremiérem Topolánkem, pan exprezident Havel přijíždí na konec festivalu spolu s Karlem Schwarzenbergem,“ prozradil s humorem některá jména českých osobností, které do Varů zavítají, prezident festivalu Jiří Bartoška.

Video TK k MFF Karlovy Vary
video

TK k MFF Karlovy Vary

Karlovarská znělka - stejně jako vloni - představí v nezvyklé roli držitele Křišťálového glóbu z Karlových Varů, po Dannym DeVitovi, Harveym Keitelovi, Věře Chytilové a Miloši Formanovi to letos budou režisér Jiří Menzel a hollywoodský herec, režisér a producent Andy Garcia. „Znělku, v níž bude účinkovat Robert De Niro, se nepodařilo natočit kvůli jeho časovému zaneprázdnění. Vznikne na podzim a uvedeme ji v příštím roce,“ uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška.


Antonio Banderas (1960), rodák ze španělské Malagy, patří k populárním hercům současnosti. Jako herec začínal v divadle a v televizi, ve filmu pdebutoval v roce 1982. Vzestup jeho kariéry začal o deset let později filmem Králové mamba. Prvním Banderasovým americkým snímkem byl dokument S Madonnou v posteli (1991). Herec se objevil v několika filmech svého slavného krajana Pedra Almodóvara. V USA se proslavil ve snímcích Desperado, Philadelphia, Interview s upírem, Evita, Legenda o Zorrovi nebo Frida.

Isabelle Huppertová (1955) studovala ruštinu a orientální jazyky, pro film ji objevil Bertrand Tavernier a svěřil jí roli dívky Rose v kriminálním dramatu Soudce a vrah (1976). Mimořádný výkon podala i v postavě ženy obviněné z vraždy ve filmové adaptaci skutečného případu Violette Nozierová z roku 1978, následovala anglická spisovatelka v Sestrách Brontëových. Má za sebou asi 80 filmů, mnohé z nich režíroval Claude Chabrol. Proslula v nesnadných rolích, nejvyšší ocenění v Cannes získala v roce 1978 za roli mladistvé vražedkyně ve filmu Violette Nozierová a v roce 2001 za výkon ve filmu Pianistka, kde hrála ženu, jež hledá únik před zmarněným životem v trýznivých sexuálních perverzích.


800 obchodníků, 45 nezávislých, žádný český v soutěži

Z více než 220 snímků, které se ve Varech objeví, bude mít 65 světovou, mezinárodní či evropskou premiéru. Na zahájení festivalu se objeví například proslulý francouzský režisér Patrice Chéreau a slavný scenárista a režisér Paul Schrader. Zahajovací večer nabídne mezinárodní premiéru filmu Dar debutující režisérky Shany Festeové, která se inspirovala dramatem Roberta Redforda Obyčejní lidé. Hlavní role v něm ztvárnili Susan Sarandonová a Pierce Brosnan. Závěrečný večer bude patřit hudební komedii Piráti na vlnách scenáristy a režiséra Richarda Curtise. 

Český film se v soutěžní sekci letos neobjeví. „Nevyskytl se žádný, který by nás upoutal,“ vysvětlila Zaoralová. "Máme ale český film v sekci Na Východ od Západu, a to Tycův El Paso, promítat se bude také film Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál. Uváděn je také z určitého pohledu slovensko-český film Nedodržený slib, který režíroval český režisér," dodala.

Podle výkonného ředitele festivalu Kryštofa Muchy se dosud na festival přihlásilo přes 800 producentů, nákupčích filmů, prodejců, distributorů, dramaturgů a zástupců filmových institucí. „Z nich je více než pět set ze zahraničí,“ řekl s tím, že poprvé přijede 45 distributorů z evropských společností, zajímajících se o nekomerční a umělecké snímky. „5. července bude ČT z Varů vysílat Otázky Václava Moravce speciál, které se budou věnovat problematice filmu v Čechách,“ uvedl pro zajímavost.

„Finanční krize se nás díky dlouhodobým smlouvám se sponzory nedotkla,“ zopakoval Bartoška. Rozpočet činí 130 milionů korun, přitom státní podpora dosahuje 30 milionů.

Tanečník seshora
Tanečník seshora
Více fotek
  • Tanečník seshora zdroj: www.kviff.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/947/94661.jpg
  • Legenda o Zorrovi zdroj: www.imdb.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/947/94657.jpg
  • Pianistka zdroj: imdb http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/947/94611.jpg
  • Z filmu Nedodržený slib zdroj: www.spi-film.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/884/88366.jpg