Jacksonovi příbuzní žádají druhou pitvu

Los Angeles - Rodina Michaela Jacksona žádá druhou, nezávislou pitvu. Ta první zjistila, že za jeho smrtí nebylo cizí zavinění. Přesnou příčinu srdeční zástavy by ale měly objasnit toxikologické testy až za několik týdnů. Příbuzní nechtějí čekat tak dlouho, přejí si vyslechnout osobního lékaře, který ve čtvrtek v době kolapsu u zpěváka byl. Fanoušci krále popu chtějí vzdát poslední hold svému idolu dnes odpoledne pod Eiffelovou věží v Paříži. Jeho příznivci přijdou i na Staroměstské náměstí v Praze.

První pitva, kterou patologové provedli v pátek, důvod smrti zpěváka plně neosvětlila. Úřad koronera oznámil, že budou zapotřebí ještě dodatečné, především toxikologické testy, které by si měly vyžádat čtyři až šest týdnů čekání. Panuje podezření, že se na smrti Jacksona podepsaly povzbuzující prostředky a velké dávky léků na tišení bolesti.

Mluvčí losangeleského ústavu soudního lékařství Elias upřesnil, že zpěvákovi příbuzní požádali o druhou pitvu ještě předtím, než jim ústav v pátek pozdě večer předal jeho ostatky. Podle internetového serveru TMZ.com, který jako první informoval o Jacksonově smrti, se již pitva provádí na neznámém místě v Los Angeles.

Video Reportáž Filipa Kandy
video

Reportáž Filipa Kandy

Příbuzní chtějí víc informací

Po první pitvě ústav soudního lékařství oznámil, že na zpěvákově těle nebyly nalezeny známky násilného činu ani povrchových zranění, které by mohly souviset s úmrtím.

Podle agentury AP, která citovala zdroj blízký rodině, jsou Jacksonovi příbuzní znepokojeni nedostatkem informací o posledních chvílích zpěváka. Mimo jiné chtějí vědět, jakou roli sehrála společnost AEG, která připravovala Jacksonův návrat na pódia v Londýně.

Osobní lékař se neskrývá, tvrdí jeho obhájce

Kladou si také otázky ohledně postupu kardiologa Conrada Murraye, který byl u Jacksona, když ze zpěvákova domu volali sanitku, a marně se jej pokoušel oživit. Lékaře chtějí znovu vyslechnout vyšetřovatelé.

Advokát Murraye dnes podle agentury Reuters uvedl, že jeho klient souhlasil s dalším výslechem. Od začátku prý spolupracoval s vyšetřovateli a chce tak činit i nadále. „Dojem, že se schovává před úřady, není správný,“ řekl právník Bill Stradley. Již dříve policie zabavila lékařovo auto, v němž by prý mohla najít léky či jiné důkazy související s Jacksonovou smrtí.