Ve Varech bude mít projekce snímku Bílá stuha speciální dohled

Karlovy Vary - Mezi nesoutěžními snímky promítanými při 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech bude rovněž film Bílá stuha rakouského režiséra Michaela Hanekeho, který vyhrál letošní ročník festivalu v Cannes. Jeho projekci v nafukovacím kině u Thermalu budou provázet speciální bezpečnostní opatření. Důvodem jsou obavy z pořízení nelegální kopie snímku, který dosud není v běžné distribuci.

Držitelé práv k tomuto filmu se sice nechali přesvědčit, aby snímek na MFF do Karlových Varů zapůjčili, protože byl však na velmi komplikovaném nosiči s bezpečnostním klíčem, který umožňuje spuštění jen v určitou dobu, hledalo se schůdné řešení, uvedla Zaoralová. „Nakonec souhlasili s převedením do jiného formátu. Jenomže i ten je tak složitý, že v Česku jsou pouze tři zařízení na jeho projekci,“ poznamenala programová ředitelka MFF KV Eva Zaoralová.

Pořadatelům MFF se nakonec podařilo zařízení získat, ovšem umístit ho bylo možné pouze do nafukovacího kina. Ani tím komplikace s projekcí Bílé stuhy neskončily. Podle Zaoralové chce vlastník práv zamezit jakémukoliv riziku, že by byl snímek nelegálně kopírován. „Pošle s ním do Karlových Varů člověka, který se od něj nehne. Bude po celou dobu uvádění s promítačem v projekční kabině,“ dodala Zaoralová.

Režisér Michael Haneke vystudoval na Vídeňské univerzitě filozofii, psychologii a dramatické umění. Pracoval jako filmový kritik, tři roky byl televizním střihačem a dramaturgem. Režíroval nejprve divadelní hry a od roku 1973 i televizní filmy. Mezi jeho známá díla patří také snímek Pianistka s Isabelle Huppertovou, která bude mezi letošními hosty MFF.