Mistr, věrozvěsti a svátky na ČT

Praha – Dva významné svátky, 5. a 6. července, připomene Česká televize pořady nejen zpravodajskými a publicistickými. Do svého programu zařadila přímý přenos bohoslužeb ke Dni slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje i ke Dni upálení mistra Jana Husa. Významné události představí v historickém kontextu, v širších souvislostech i ve filmovém zpracování. Sváteční program zahájil už čtvrteční přenos koncertu Večer lidí dobré vůle z prostranství před bazilikou na Velehradě.

Den slovanských věrozvěstů

V neděli dopoledne (ČT2, 10:30) se mohou diváci České televize zúčastnit v přímém přenosu slavnostní mše z Velehradu. Hlavním celebrantem bohoslužby, která má už dvacetiletou tradici, bude kardinál Josef Tomko. Tématem Svátečního slova literárního historika Martina C. Putny (ČT1, 14:45) je Obrana Cyrila a Metoděje.

Osudy slovanských věrozvěstů ze Soluně připomene i dokument Světci a svědci (ČT2, 16:25). Sváteční den zakončí Večer na téma… Kraj Cyrila a Metoděje (ČT2, 20:00). V komponovaném pořadu provede například Josef Somr diváky po stopách víry, o architektonickou procházku po Šumném Slovácku se postará David Vávra.

Den upálení mistra Jana Husa

Na 6. července připravila ČT dva tematické filmy – jeden hraný a jeden dokumentární. V dramatickém snímku Ohnivý máj (ČT2, 9:30) se představí Petr Kostka v roli Jeronýma Pražského. O životě a díle mistra Jana Husa a o reflexi jeho odkazu v současnosti pojednává dokumentární film Reformátor a kacíř (ČT2, 14:00).

Odpoledne zprostředkuje ČT opět v přímém přenosu slavnostní bohoslužbu k uctění mučednické smrti mistra Jana Husa z Betlémské kaple (ČT2, 15:00).

Církevní slavnosti na Velehradě
Církevní slavnosti na Velehradě
Více fotek
  • Církevní slavnosti na Velehradě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/965/96478.jpg
  • Betlémská kaple zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/233/23295.jpg