Pokoj v duši, popřáli Varům Slováci

Karlovy Vary – Na hlavní soutěžní sekci v Karlových Varech se v pondělí nalévala Whisky s vodkou, Ježíše hrál zloděj a Slováci přivezli Pokoj v duši. Snímek debutanta Vladimíra Balka je tak trochu záplatou za chybějícího českého zástupce v hlavní soutěži, protože vznikl v česko-slovenské spolupráci. Zprostředkovaně se ve Varech představily dva "echtčeské" snímky – Protektor a El Paso. A na své si přišli také ti, kteří rádi sledují filmy pro pamětníky.

Pokoj v duši je třetím nejnavštěvovanějším slovenským filmem v historii ve slovenských kinech. Vypráví příběh muže, který se po propuštění z vězení vrací do vesnice na středním Slovensku. Chce začít znovu a lépe, dostihnou ho ale hříchy z minulosti. Drama debutujícího režiséra Vlada Balka bylo natočen podle scénáře českého scenáristy Jiřího Křižana.

„Myslím, že je to opravdu česko-slovenský film. Scenárista a střihač jsou Češi, stříhal jsem ho v jižních Čechách. Doufám, že osloví české diváky tak, jako oslovil slovenské,“ uvedl Balko.

Video Vstup Jakuba Železného
video

Vstup Jakuba Železného

Jidáše nikdo hrát nechtěl

V hlavní soutěžní sekci byly dnes promítány ještě dva další snímky. Německý film ve filmu Whisky s vodkou a netradiční kombinace vězeňského dramatu a muzikálové komedie Za všechno může Jidáš.

Role vězňů a dozorců v něm ztvárnili skuteční vězni i zaměstnanci věznice v Turíně (Ježíše hrál zloděj). „Nedělám si žádné iluze, že by ten film někomu zachránil život,“ prohlásil režisér Davide Ferrario. „Dali jsme jim na chvíli nějakou smysluplnou práci, ale oni se zas vrátili ke svému původnímu stylu života.“

Jeden příslib a jedno ohlédnutí

Z českých filmů se ve Varech v pondělí objevily dva, i když ani jeden na filmovém plátně. Trailer a plakát snímku Protektor představili dnes poprvé jeho tvůrci. Autorem plakátu je výtvarník a designér Aleš Najbrt, který stojí mimochodem za vizuální podobou karlovarského festivalu (rozhovor s A. Najbrtem). Snímek odehrávající se v období heydrichiády režíroval Alešův bratr Marek. Do kin bude uveden v září.

Festivaloví návštěvníci se mohli setkat i s režisérem jiného českého snímku, který už v kinech promítán je – se Zdeňkem Tycem. Jeho El Paso bude uvedeno v sekci Na východ od Západu. Do hlavní soutěže se neprobojovalo. „Byl jsem z toho nejprve smutný, ale pak jsem to bral jako fakt a byl jsem rád i za účast ve vedlejší soutěžní sekci,“ uvedl dnes Tyc.

Pětašedesátiletá Dívka z titulní strany

Promítán byl dnes také jeden z „pokladů z filmových archivů“ – pětašedesát let starý americký muzikál Dívka z titulní strany. V roce 1944 ho natočil režisér Charles Vidor pod názvem Cover Girl s Ritou Hayworthovou a Genem Kellym v hlavních rolích.

Prvním filmem pro pamětníky byl ve Varech hollywoodský velkofilm Odtud až na věčnost, za roli v tomto snímku získal Frank Sinatra Oscara. Třetím a posledním filmovým pokladem bude český němý snímek Cikáni (9. 7.), který režisér Karel Anton natočil podle prózy K. H. Máchy. Premiéru filmu doprovázel v roce 1922 šestatřicetičlenný orchestr.

Další zajímavosti z Karlových Varů ve Festivalových vteřinách.

Pokoj v duši
Pokoj v duši
Více fotek
  • Pokoj v duši zdroj: MFF Karlovy Vary http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/971/97033.jpg
  • Za všechno může Jidáš zdroj: MFF Karlovy Vary http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/971/97032.jpg
  • Tvůrci filmu Protektor zdroj: MFF Karlovy Vary http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/971/97035.jpg
  • Dívka z titulní strany (1944) zdroj: MFF Karlovy Vary http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/971/97030.jpg