Vary v polovině polije T.M.A.

Karlovy Vary - Čtyřiačtyřicátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary vstoupil do své druhé poloviny. Projekcemi dosud prošlo téměř osmdesát tisíc lidí, dosud si nejvíce pochvalují komedii o obezitě Na velikosti záleží. Mimořádný zájem se čeká i dnes hodinu před půlnocí, kdy se po promítacích sálech ve světové premiéře rozlije T.M.A., horor Juraje Herze. Během dne se představily také tři filmy hlavní soutěže: Vlček, Anděl u moře a Pokoj v duši.

Herzova T.M.A. o sudetském pátrání po minulosti se ve městě u Vřídla představí dva dny před uvedením do českých kin. Ohlas festivalového publika přijede zhlédnout Herz, který se na plátna vrací po 14 letech, dále scenárista Martin Němec nebo představitel hlavní role Ivan Franěk. T.M.A. bude uvedena v hlavním programu mimo soutěž.

Bodují tlouštíci bez diety

Video Reportáž a vstup Antonína Bruštíka
video

Reportáž a vstup Antonína Bruštíka

Favoritem v hlasování filmových fanoušků je dosud snímek Na velikosti záleží v izraelsko-francouzsko-německé koprodukci režisérů Ereze Tadmona a Sharona Maymona. Komedie uváděná sloganem „láska, smích a sumo“ ukazuje jiný způsob vyrovnávání se s obezitou, než jsou drastické diety. To ostatně potvrzuje i umělecká ředitelka karlovarského festivalu Eva Zaoralová: „Tenhle ten film je opravdu zábavný. Je to film komediální, proto pravděpodobně má velký úspěch, protože se dívá na problém obezity trošku jinýma očima, než se na něj dívají lékaři.“

Kolem Vřídla proběhl Vlček 

Všechny tři soutěžní filmy, jež mohli dnes diváci v karlovarských kinech shlédnout (Vlček, Anděl u moře a Pokoj v duši), spojuje tematika trýzněných dětí. V případě outsidera hlavní soutěže, ruského Vlčka od dramatika Vasilije Sigareva i belgicko-kanadského Anděla u moře navíc děti trýzní jejich vlastní rodiče. Hlavní hrdinka ruského snímku se tak například přátelí s mrtvým chlapcem ze hřbitova a místo matčina obětí ji čekají jen nadávky a alkoholový zápach.

Festivalovým návštěvníkům se dnes představil také významný americký filmař Alan Rudolph. V Karlových Varech promítne pět svých filmů: Hledá se láska, Pamatuj si mé jméno, Tajné životy zubních lékařů, Vyber si mě a Zmatek v hlavě.

Další zajímavosti z Karlových Varů můžete nalézt ve Festivalových vteřinách.

Malá statistika od lázeňského Vřídla:

Karlovými Vary dosud prošlo 10 200 filmových návštěvníků včetně 539 novinářů. Bylo prodáno 79 431 vstupenek a odvysíláno 189 filmů. Podle tiskové mluvčí festivalu Uljany Donátové bude nejspíš celkový počet návštěvníků kopírovat údaje z minulých ročníků, které se pohybují kolem 150 000 návštěvníků.

Juraj Herz
Juraj Herz
Více fotek
  • Juraj Herz zdroj: www.iffkv.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/973/97211.jpg
  • Na velikosti záleží zdroj: www.iffkv.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/973/97210.jpg
  • Vlček zdroj: www.iffkv.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/973/97212.jpg