Tajemný Morrissey se dnes nalodí do Archy

Praha - Slavný britský zpěvák Steven Morrissey vystoupí dnes v pražském Divadle Archa. Koncertovat před českým publikem bude vůbec poprvé, navíc poměrně netradičně v tak komorním prostoru. Někdejší frontman kapely The Smiths, kterou kritika v 80. letech považovala za jednu z nejvlivnějších ostrovních rockových formací, představí posluchačům své nejnovější sólové album nazvané Years of Refusal. Vyšlo letos v únoru a sám Morrissey ho považuje za svoje nejlepší.

„Bude to výjimečný koncert i díky omezené kapacitě prostoru, který nabídne těsný kontakt s touto hvězdou světové rockové hudby,“ uvedl Borek Jiřík z pořádající agentury Charm Music. „Je to výjimečná příležitost vidět Morrisseyho velmi zblízka v klubovém prostředí, což se nikde v západní Evropě nepoštěstí,“ dodává producent Jiří Sedlák.

Britská hudební legenda prodala už přes 80 milionů desek. I Morrisseyovy koncerty se těší obrovské oblibě, například tři vystoupení v Londýně a Manchesteru v rámci britského květnového turné byla vyprodána během čtvrthodiny. Sám hudebník je tajemný snad ve všem, o čem zpívá a mluví. Jeho písně jsou elegantní, emotivně naléhavé, plné silných témat a příběhů.

Oscar Wilde téhle doby 

Morrissey, který v květnu oslavil 50. narozeniny, začínal jako hudební novinář. V roce 1982 v Manchesteru společně s kytaristou Johnnym Marrem založil The Smiths. Kapela vydala sedm alb, rozpadla se v roce 1987. Morrissey se pak pustil na sólovou dráhu. Novinka je jeho devátou sólovou deskou.

Zpěvákovo soukromí je opředeno legendami a tajemstvím - prohlašuje například, že drží celibát a sex ho vůbec nezajímá. Morrissey je také známý vegetarián bojující za práva zvířat. Nedávno dokonce kvůli tomu, že cítil z hlediště uzeniny, koncert nedohrál. „O Morrisseyovi se říká, že je něco jako Oscar Wilde téhle doby. Je hodně ironický, tak trochu dandy, a zároveň otcovská figura pro všechny ty indie kids,“ tvrdí hudební publicista Petr Vizina.

Steven Morrissey
Steven Morrissey