John Malkovich předstírá, že je John Malkovich

Karlovy Vary - "Myslím, že nikdo neměl větší štěstí než já," prohlásil dnes na karlovarském festivalu John Malkovich. Americký filmový a divadelní herec, producent a režisér okouzlil diváky ve filmech Con Air, Po přečtení spalte nebo Nebezpečné známosti. Hostem festivalu, na němž v sobotu převezme Křišťálový glóbus, je od čtvrtka, do Česka přijel ale už v úterý, spolu se svou partnerkou Nicolettou Peyranovou, vlakem z Vídně. V teniskách a ohrnutých džínách.

„V Praze jsme šli do té zahrady u Senátu, pak jsme si prohlédli Kinského palác a také jsme trochu pobyli u Pražského hradu, to prostředí se mi tam líbí. Povečeřeli jsme, setkali se s Milošem Formanem, pak byl takový večírek a pak jsme si šli lehnout,“ vyjmenoval Malkovich novinářům trpělivě, jak den v Praze strávil.

„Ve filmu Říkejte mi Kubrick jsem hrál muže, který předstírá, že je Stanley Kubrick. Já jezdím po světě a předstírám, že jsem John Malkovich. V určitém smyslu má tak tahle role ke mně nejblíže.“

Video TK Johna Malkoviche
video

TK Johna Malkoviche

TK Johna Malkoviche

TK 9.7.2009 (malkovich ve varech)

Reportáž Jakuba Železného

John Malkovich přijíždí na MFF KV

Rozhovor Jakuba Železného s Johnem Malkovichem

Na závěr festivalu by se měl setkat ještě také s Václavem Havlem. O Havlových hrách se prý učil na univerzitě, četl jeho Dopisy Olze a také poslední hru Odcházení. „Považuji ho za muže velmi osvíceného. V žertu bych mohl říct: lepší básník než herec,“ uvedl Malkovich s úsměvem.

Euroameričan Malkovich nerad káže

Malkovich vyrostl v Americe, po své rodině má ale evropské kořeny a jemu samému už také starý kontinent přirostl k srdci. Koneckonců žil několik let ve Francii. „Myslím, že nikdo neměl větší štěstí než já. Pracoval jsme s vynikajícími a zajímavými lidmi po celém světě a stále objevuji nové lidi a nalézám nová místa, dělám si pro sebe takové objevy. Jsem velice šťasten v Americe i v Evropě, liší se od sebe, ale to nevadí,“ prohlásil Malkovich.

A k rozdílu mezi těmito dvěma kontinenty dodal: „Evropané mají tendenci vědět mnohem více o Americe než Američané o Evropě. Pravda je ale, že mnoho z toho, co vědí, je mylné. Někdy bych si přál, aby mezi námi bylo více zvědavosti, více zážitků a zkušenosti. Pokud někam jedu, raději se informuji, než bych kázal.“

Malkovich má rád oba vzdálené bratrance

Návštěvníci festivalu se s Johnem Malkovichem mohou potkat osobně při Master Class dnes od sedmé hodiny večerní. Uvidí ho také na filmovém plátně, ve Varech budou uvedeny dva jeho filmy. První z nich představí Malkoviche jako režiséra - politický thriller Tanečník seshora vznikl na základě stejnojmenné knihy Nicholase Shakespeara. Druhý jako producenta dokumentárního snímku Cesta domů, jenž zachycuje osudy dětí, které ilegálně přijíždějí do Ameriky z Hondurasu, Salvadoru či Mexika.

„Mám rád tu šanci, kdy předstírám, že žiji nějaký jiný život. Protože obvykle máme, pokud vím, jen jediný,“ prozradil Malkovich, co se mu líbí na herectví. To divadelní i filmové ho baví prý stejnou měrou. „Někteří hudebníci hrají na více než jeden nástroj, i když já si nemyslím, že hraní ve filmu a divadle jsou příliš blízko sebe, jsou to spíš takoví vzdálení bratranci. Velmi mě těší divadlo, zrovna tak rád dělám filmy, i když ta povolání si nejsou úplně podobná,“ vysvětlil. 


John Malkovich pochází z rodiny s novinářskou tradicí; jeho otec byl redaktorem vědeckého časopisu Illinois Magazine a také matka přispívala do místních periodik. Původně se chtěl stát profesionálním ochráncem přírody, proto začal na Illinois State University nejprve studovat ekologii, ale posléze přestoupil na dramatické umění.

Ve filmu se prosadil hned svou první úlohou slepého pana Willa, která mu ve společenském dramatu Místa v srdci (r. R. Benton) vynesla nominaci na Oscara 1984. Po boku Dustina Hoffmana slavil 1984 velký úspěch na Broadwayi v dramatu Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího, v jejíž TV verzi (r. V. Schlöndorff) si zopakoval tutéž roli Biffa Lomana a obdržel za ni cenu Emmy 1986.

Nebezpečné známosti
Nebezpečné známosti
Více fotek
  • Nebezpečné známosti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/917/91610.jpg
  • Tanečník seshora zdroj: www.kviff.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/947/94661.jpg
  • Film bratří Coenů Po přečtení spalte zdroj: Blue Sky Film http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/608/60762.jpg