České hrady lákají na letní kulturu

Praha - Letos již pátý jubilejní ročník prázdninového kulturního festivalu České hrady.CZ se uskuteční poprvé dokonce během pěti víkendů. Organizátoři tak rozšiřují festival oproti předešlým ročníkům o jeden hrad. Kromě Točníku ve Středočeském kraji, Kunětické hory na Pardubicku, Švihova u Plzně a Bezdězu v kraji Libereckém festival letos proběhne i v Jižních Čechách, a to na hradě Rožmberk nad Vltavou. Druhou novinkou letošní dramaturgie je zaměření na cyklistickou veřejnost. Putování po českých hradech zaměřené na hudbu, památky a cyklistiku začíná 10. a 11. července ve středních Čechách a končí na jihočeském Rožmberku 7. a 8. srpna.

„Po čtyřech letech jsme vyslyšeli prosby lidí, kteří nám píšou z různých koutů České republiky. Paradoxně v tomto ekonomicky slabším roce se nám podařilo festival rozšířit o jeden víkend a zároveň letos nebudeme navyšovat vstupné,“ říká jeden ze dvou organizátorů Michal Šesták.

Dvoudenní putovní program festivalu nabízí návštěvníkům jako každoročně přehlídku nejlepších českých kapel a projektů. V pátečním komornějším programu, který se odehrává přímo v hradních prostorách, střídavě vystupují Dan Bárta & Illustratosphere, David Koller s kapelou, Bratři Ebenové, Jiří Schmitzer a skupina Sunflower Caravan.

Video Petra Schubertová informuje z Točníku
video

Petra Schubertová informuje z Točníku

V sobotu pak v podhradích na třech velkých pódiích diváci postupně v pěti regionech uvidí společné vystoupení Divokého Billa s Čechomorem, dále zahrají Chinaski, Monkey Bussiness, Vypsaná fixa, taneční Skyline, skupina Tleskač, hip-hop letos zastoupí Vladimir 518 s Hugo Toxxxem, nebudou chybět ani Wohnout, Sunshine, Ganga Ala Basta nebo Niceland.

České hrady.CZ nabízí letos program pro celou rodinu. Popularita tzv. „bejbypunkového“ uskupení Kašpárek v rohlíku roste, organizátoři proto vyhověli přáním návštěvníků a v areálu festivalu letos s výjimkou hradu Kunětická hora vyroste v sobotu odpoledne Kašpárkovo městečko. V něm čeká ty nejmenší diskotéka s Djem Kashparkem a společně s rodiči pak mohou vidět kultovní kabaret, ve kterém pro tenktokrát vystoupí kromě jiných Márdi z Vypsané Fixy nebo Blanka Šrůmová.

Na kole za památkami a historií

Zjištění, že stále více návštěvníků festivalu přijíždí v daném regionu na kolech, vedlo k logickému vyústění podpory cyklistiky. „Většina historických českých hradů leží uprostřed lesů a v blízkosti cyklotras, cyklostezek a tras turistických,“ říká druhý z organizátorů a dramaturg Viktor Souček. Propojením festivalu České hrady.CZ a projektu Kolo pro život vzniká tak pro letošek ojedinělá festivalová akce „Na kole za památkami a historií“.

„Počítáme se zajištěním kvalitního zázemí pro účastníky festivalu, kteří přijedou na kolech (úschovny apod.), součástí doprovodného programu budou například biketrialové exhibice,“ dodává Souček.


Pořadatelé očekávají návštěvnost minimálně 25 tisíc lidí, kteří by mohli zavítat na festival v průběhu pěti víkendů. Letní kulturní festival České hrady.CZ  si klade za cíl především nabídnout návštěvníkům přehlídku nejúspěšnějších hudebních skupin současné tuzemské scény spolu s dalším kulturním programem. V neposlední řadě ovšem sleduje několik dalších cílů jako je podpora a rozvoj turistického ruchu, zvýšení povědomí o historických památkách, finanční podpora chátrajících historických památek, podpora aktivního trávení volného času jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty.

České hrady.CZ - Kašpárek v rohlíku
České hrady.CZ - Kašpárek v rohlíku