Festival Colours of Ostrava zaznamenal rekordní návštěvnost

Ostrava - Festival Colours of Ostrava letos přilákal rekordní počet diváků. Na osmý ročník multižánrové přehlídky přijelo přes 25 000 lidí, což je o dvě tisícovky více než loni. Během čtyř dnů se jim představilo na 1000 umělců z různých koutů světa. Atmosféra "barevného" festivalu byla i letos přátelská díky vnímavému publiku, které ocenila řada účinkujících.

„Nadšený lidmi byl například Jarek Nohavica, kterého poslouchal dvacetitisícový dav. Publiku děkoval téměř každý zahraniční umělec. Kdo ale viděl koncert Jamieho Culluma, zažil totální interakci. Publikum Colours of Ostrava je skutečný klenot. Je to sen každého pořadatele v 21. století - mít publikum, které jde za hudbou, které je vnímavé, otevřené a tolerantní,“ řekla ředitelka a dramaturgyně festivalu Zlata Holušová.

Právě fascinující vystoupení hvězdy současného jazzpopu bylo podle Holušové absolutním vrcholem všech ročníků Colours. „Jamie byl nadšený lidmi i Ostravou. Skok z klavíru, který předvedl, tři roky nikde nedělal,“ připomněla. Publikum si podle ní získalo třeba i herce divadla Sklep.

Video Reportáž Kristiny Staškivové
video

Reportáž Kristiny Staškivové

Také letošní ročník festivalu se podařilo udržet v rodinné atmosféře. Mezi návštěvníky bylo mnoho rodičů s dětmi, kteří hojně využívali novou festivalovou službu - hlídání dětí. Rekordní návštěvnost festivalu s sebou ale přinesla i nepříjemnosti. V sobotu večer byl festival poprvé ve své historii vyprodaný a pořadatelé museli zastavit prodej jednodenních vstupenek. Kapacita lávky přes řeku Ostravici, která spojuje dva festivalové areály, mnohdy nestačila. Davy návštěvníků ucpávaly i chodníky se stánky. Mnozí lidé si stěžovali na nedostatečnou kapacitu stanové scény Tent.

„Co se týče návštěvnosti - nádoba se naplnila. Festival chceme ale udržet rodinný a v centru města. Nebudeme pro něj hledat prostory typu letiště. Možná příští rok program více rozdrobíme do centra města, kde by přibyly další scény,“ naznačila ředitelka.

Na 11 scénách Colours of Ostrava letos vystoupilo bezmála 30 zahraničních a přes 50 českých kapel, 11 divadelních souborů a desítka dýdžejů. Mezi největší hvězdy patřil mimo jiné britský skladatel filmové hudby a pianista Michael Nyman, londýnští Asian Dub Foundation, britské kapely Morcheeba a Stereo MC's nebo zakládající člen skupiny Yes Jon Anderson.

Poslední festivalový večer patřil někdejšímu frontmanovi newyorských Talking Heads Davidu Byrnemu, rockovým hvězdám Robertu Plantovi a Marianne Faithfullové. Noc legend uzavřel král strhujícího funky a soulu Maceo Parker, který se do Čech pravidelně vrací na klubové koncerty, při nichž potvrzuje tvrzení ze své známé skladby „Elephant's Foot“, že by pro něj nebyl problém roztančit ani stádo slonů - „stačí k tomu 2 % jazzu a 98 % funky“.