Harry Potter přiletěl o půlnoci do Česka

Praha - Pět minut po půlnoci se fanoušci čarodějnického učně z bradavické školy dočkali filmové premiéry šestého, předposledního dílu potterovské ságy. Na Harryho Pottera a Prince dvojí krve si museli počkat dva roky, protože premiéra byla posunuta z původně ohlášeného listopadu loňského roku až na léto. "Děj je temnější a postavy složitější. Autorka počítá s tím, že její čtenáři rostou s jejími knížkami," uvedl Ondřej Müller ke knižní předloze šestého filmu o Potterovi. Na půlnoční premiéry zamířili velcí i malí, někteří i v kostýmech.

V pražském multikině Palace Cinamas promítali šestý díl ve dvou sálech - jeden nabídl dabovanou kopii, druhý kopii s titulky. Projekce probíhala také pro zvané hosty v Imaxu na Floře, kde si diváci mohli díky jedinečné technologii vychutnat zhruba dvacetiminutovou část v trojrozměrném formátu.

Nedočkaví fanoušci se sešli už včera v podvečer také v kině na Ládví. Přijel za nimi dokonce britský herec Chris Rankin, který v potterovské sérii představuje Percyho Weasleyho. „Je to skvělá práce. Měl jsem možnost pracovat s řadou skvělých herců. Jsem hrdý na to, co jsme všechno s těmi postavami dělali. Ty filmy rostly s námi,“ uvedl během více než hodinové besedy Rankin. 

Video Reportáž Jaroslava Kramera
video

Reportáž Jaroslava Kramera

Potterovská mánie pokračuje ještě dnes - studio hudební televize Óčko se dnes odpoledne promění v bradavickou školu čar a kouzel. I tady prý dojde na přehlídku mágů, čarodějů, kouzelníků a jejich učňů. Živě se má vysílat soutěž o nejlepší kostým.

Poslední, sedmá část Harry Potter a relikvie smrti se už natáčí. Rozdělena bude na dvě části, první z nich bude v české premiéře uvedena v listopadu 2010. Pět prvních dílů patřilo mezi kasovní trháky, v celém světě vynesly 4,5 mililardy dolarů (téměř 75 miliard korun).

Harry Potter a Princ dvojí krve
Zdroj: www.imdb.com