Talbotovu paropunkovou fantazii propaguje Muchův jezevec

Praha - Jako mix Quentina Tarantina, Arthura Doyla, Karla Zemana a Julese Vernea označuje svůj poslední titul Grandville světoznámý autor komiksů Bryan Talbot. Jeho román v obrazech vyšel ve světové premiéře v Česku. Zahraniční fanoušci Talbotových komiksů se až na podzim dozvědí odpovědi na otázky: Kdo zabil Raymonda Leigh-Vydru, jaké tajemství odhalil tento "kulturní atašé" ambasády Britské socialistické republiky a jestli si musí v Grandville opravdu dávat pozor, kam šlapou.  

„Talbotova poslední kniha je jeho vrcholem po stránce grafické a jde i o zajímavé čtení. Autor užívá řadu odkazů ať už do výtvarné, nebo komiksové historie. Vnímavější čtenář může najít přesahy do politologie, například docela zajímavou teorii o 11. září,“ domnívá se Václav Dort z Comicscentra, které Grandville v Česku vydalo. Tento komiks je také poctou francouzským výtvarníkům konce 19. a počátku 20. století J. J. Grandvillovi a Albertu Robidovi, o jejichž stručné životopisy je kniha doplněna.

Bryan Talbot, scenárista a výtvarník v jedné osobě, ve svém fiktivním světě, v němž Francie vyhrála napoleonské války a vládne Evropě, tentokrát vyšetřuje smrt britského diplomata a své čtenáře provází bludištěm pařížských uliček, kde se to hemží drogovými dealery a zabijáky tajné služby.

Video Listování Talbotovým komiksem
video

Listování Talbotovým komiksem

„Mně se zamlouvá, že všechny postavy mají podobu zvířat. Připadá mi to jako velmi dobrý výrazový prostředek. Ono to totiž působí takovým zvláštním secesním dojmem a zvířata jsou dobrým oživením,“ tvrdí překladatel Jan Kantůrek. Secesní je i plakát, který je součástí sběratelského vydání komiksu v pevné vazbě a s plátěným potahem. Místo Sarah Bernhardtové na něm Mucha zachytil jezevce.

Bryan Talbot patří k nejuznávanějším autorům světové komiksové scény. V pátek na univerzitě v Sunderlandu převzal čestný doktorát za výrazný scenáristický a výtvarný přínost umění - bylo to vůbec poprvé, kdy ve Velké Británii dostal čestný doktorát komiksový autor. Talbot má plno příznivců i v Česku. V českém překladu vyšly jeho Pohádky o zlobivé kryse, epická sága Dobrodružství Luthera Arkwrighta a Srdce impéria.