Letní kultura je ve znamení festivalů

Praha - Rockový, folkový, punkový, divadelní, loutkový, jeden festival střídá druhý. Dnes začala Folková růže, tento víkend se ke slovu hlásí např. ProArt, Barvy léta či Teatrotoč, který přináší do Prahy pouliční divadlo - pantomimu, žongléry, akrobaty i chůdaře, klauny, loutkové divadlo a přemění na tři dny prostor Kampy na divadelní jeviště. I v sousedním Slovensku obliba letní kultury pod širým nebem roste. Dokládá to i jeden z největších hudebních projektů Pohoda, který odstartoval rovněž 16. července.

Do Jindřichova Hradce se po roce vrací festival Folková růže, jejíž koncerty se odehrají na zámeckém nádvoří, na nádvoří Muzea, v Kapli sv. Máří Magdaleny, v atriu Langerova domu, v zámeckém mlýně, na náměstí před zámkem a na dalších historických místech Jindřichova Hradce. Loni přilákaly hlavně tuzemské kapely asi 1200 lidí. I letos sází pořadatelé na osvědčený recept. Zazpívá například Vlasta Redl, Ivan Hlas nebo Robert Křesťan a Druhá tráva.

„Je to vlastně čtrnáctidenní festival, ale hlavní akce začínají 16. července. Novinkou je výstava kresleného humoru Michala Hrdého,“ informoval Michal Konečný, dramaturg festivalu Folková růže.

V pátek v Brně odstartuje šestý ročník mezinárodního festivalu ProART, který se snaží propojovat odlišné umělecké žánry. Na své si přijdou příznivci tance, zpěvu, herectví a fotografie. A to nejenom jako diváci, ale i aktivní účastníci. „Už teď máme přihlášeno 125 účastníků. Kromě workshopů všech uměleckých kategorií, festival nabízí 18 večerů v divadlech,“ řekla Alena Pajasová, výkonná ředitelka festivalu ProART.

Hladinu poděbradského jezera v sobotu rozvíří festival Barvy léta. Letos se zaměřil na nejmladší generaci české hudební scény a plejáda kapel je opravdu pestrá. Koho tento víkend neuspokojí nabídka českých akcí, může zavítat na sousední Slovensko. Už dnes v Trenčíně začal největší hudební festival Pohoda. Vystoupí na něm přes 130 účinkujících a organizátoři očekávají rekordní účast - víc než 30 000 lidí.

ProArt - festival
ProArt - festival
Více fotek
  • ProArt - festival zdroj: ProArt http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/991/99094.jpg
  • Barvy léta - festival autor: ČT24, zdroj: Barvy léta http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/991/99093.jpg