Český Krumlov slaví 700 let především hudbou

Český Krumlov - Hudební projekt Vodní hudba pro Český Krumlov zazněl dnes večer u příležitosti oslav 700 let města. Koncert je součástí Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který skončí 22. srpna. Pro návštěvníky je připraveno 21 koncertů a představení konaných v 7 různých zajímavých prostředích Českého Krumlova, z toho 13 z nich se uskuteční pod širým nebem. Pestrá nabídka hudebních žánrů, orchestrů a sólistů z domova i zahraničí je určena širokému okruhu milovníků hudby. Klasická hudba bude již tradičně základním programovým kamenem festivalu. Většina koncertů podpoří vyplavené jihočeské obce.

Koncert na náměstí Svornosti zahájilo unikátní vokálně-instrumentální dílo, věnované čtyřem vládnoucím šlechtickým rodům. Vodní hudbu pro Český Krumlov vytvořil skladatel František Xaver Thuri před 13 lety na objednávku festivalu k jeho pátému výročí.

Hvězdnou tváří festivalu se pro tento ročník stala světoznámá operní diva Renée Flemingová (USA), která je považována za jednu z nejlepších současných sopranistek světa. Zazpívá v Pivovarské zahradě na Operním galakoncertu 18. července od 20:30 se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana (USA). 

Video Lenka Drmotová informuje z Českého Krumlova
video

Lenka Drmotová informuje z Českého Krumlova

Lyrický soprán americké pěvkyně Renée Flemingové opěvují kritici jako „dokonalý, nejlepší, smyslný“, jeden recenzent napsal, že „má hlas jako lístky růží padající z nebe“. A světoznámý dirigent sir Georg Szolti jednou řekl: „Ve svém dlouhém životě jsem se setkal jen s dvěma soprány takové kvality, ten druhý měla Renata Tebaldiová.“ O Flemingové se dokonce říká, že zpívá srdcem a duší. Padesátiletá pěvkyně již několikrát koncertovala v ČR, zajímavostí je, že její prarodiče pocházejí z Prahy. 

Festival probíhá napříč různými hudebními žánry. „Před pěti lety jsme zavedli tradici národních večerů. Po francouzském, irském nebo španělském přichází letos maďarský, který je převážně složen z lidové hudby. Hvězdou večera je Palya Bea. Dalším mimožánrovým koncertem je výjimečný večer s Karlem Gottem a Evou Urbanovou, který je postaven na prolínání populární a vážné hudby. 15. srpna je pak na programu druhý díl Noci na Broadwayi,“ uvedl ředitel festivalu Jaromír Boháč.

Město Český Krumlov slaví v letošním roce 700 let. Výročí je oslavováno průběžně pestrým kulturním a odborným programem. „Jubileum připadá na 2. srpna, protože v roce 1309 se poprvé v listině označuje Krumlov jako město. Ve výroční den bude otevřena výstava originálu listiny Jindřicha I. z Rožmberka. Navazovat budou například Svatováclavské slavnosti. Vychází také kniha o historii i současnosti Krumlova,“ upozornil starosta města Luboš Jedlička.

V červnu se jubileum odrazilo rovněž v programu Slavností pětilisté růže, kde se objevila všechna historická období od těch nejstarších až po rokoko.

Renée Flemingová
Renée Flemingová
Více fotek
  • Renée Flemingová autor: ČT24, zdroj: Decca Classics http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/725/72487.jpg
  • Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zdroj: Český Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/992/99188.jpg
  • Mezinárodní hudební festival Český Krumlov autor: ČT24, zdroj: Český Krumlov http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/992/99187.jpg