Letní shakespearovské slavnosti uvádějí nejerotičtější hru

Praha - Letní shakespearovské slavnosti zařadily po Veselých paničkách windsorských na program další novinku - slovensko-česká inscenace Antonius a Kleopatra, nastudovaná loni v Bratislavě, má letos na festivalu českou premiéru. Skutečný příběh z antické historie Shakespeare převyprávěl jako oslavu života a lásky, jeho hra je ale i o touze po moci a ubohosti politické kariéry.

Do inscenace v překladu Ľubomíra Feldeka dodal české pasáže překladatel Martin Hilský. Podle něho je Antonius a Kleopatra nejerotičtější hrou, jakou kdy Shakespeare napsal: „Neobsahuje ani jednu erotickou scénu v pravém slova smyslu, Antonius a Kleopatra nejsou nikdy na jevišti o samotě, vždy spolu mluví v přítomnosti někoho třetího… Přesto je tam erotika přímo hmatatelná.“

„Vydali jsme se po jednoduché lince lidské roviny příběhu, aby divák mohl naplno prožít silný a zvláštní vztah dvojice hlavních hrdinů a na jeho konci možná i trochu zaslzel,“ říká režisér Michal Vajdička.

Podle něj je zajímavé, že Shakespeare prezentuje Antonia jako vynikajícího vojevůdce, ale zároveň ho vžene do situace, kdy kvůli Kleopatře poruší v rozhodující bitvě všechny své zásady. „Ale asi by to tak mělo být, ne? Jako muži můžeme být kdovíjací stratégové, ale když je žena inteligentní, hezká a přitažlivá, pak není možné nepodlehnout. A když to nastane, konce pak nebývají veselé,“ říká pobaveně režisér.

„Když si ale vezme Antonius kvůli Kleopatře život, musíme věřit, že ona za to opravdu stála,“ dodává vzápětí. „Kleopatra není ani hysterická, ani arogantní, je příliš skutečná, než aby byla jen ideálem nebo iluzí, ze které se člověk zblázní… Pokud víme, ona sama nedávala najevo váhu svého postavení, takže okouzlovala muže skutečně tím, čím byla, a ne tím, co v ní viděli nebo v ní vidět chtěli.“

Caesar, Antonius i Kleopatra byli podle Vajdičky jakýmisi celebritami své doby. „Neustále pozorováni zbytkem světa neměli šanci zůstat sami sebou. Co dokáže tlak veřejnosti, která své hvězdy neustále sleduje, vědí ostatně z vlastní zkušenosti i všichni herci a herečky, kteří loni a letos tuhle ústřední trojici hráli,“ dodal režisér.

Postavu Antonia svěřil Janu Koleníkovi, který ztvárnil i postavu Bassania v Kupci benátském, první vlastní inscenaci slovenské části slavností. Kleopatru hraje slovenské herečka Henrieta Mičkovicová. Postavu Caesara ztělesnil Ľuboš Kostelný. Těšit se diváci mohou také na Jana Révaie (Agrippa), Petra Halberstadta (Enobarbus) nebo Zuzanu Kanócz (Charmian).

Antonius a Kleopatra byli na programu Shakespearovských slavností od 12. do 15. července v Brně, od 17. do 26. července je hrají v Praze a od 28. července do 2. srpna v Bratislavě.