Carmen & Flamenco rozparádily Janáčkovy Hukvaldy

Hukvaldy - Nezvyklému hudebně-tanečnímu projektu Carmen & Flamenco patřil předposlední víkend letošního mezinárodního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Spojení žhavého jihošpanělského zpěvu s tancem flamenco v krásných kostýmech a za doprovodu živé hudby v podání španělské kytary, kastanět, flétny a dalších nástrojů se ukázalo jako jeden z nejúspěšnějších diváckých experimentů.

V prostorách středověkého hradu tančila flamenco Jana Drdácká a árie z nesmrtelné opery George Bizeta zpívala mezzosopranistka Edita Adlerová, nejmladší Carmen v historii české opery. „Byl to takový můj dlouholetý sen, jak interpretovat roli Carmen. Zpívala jsem ji klasicky v divadle, ale měla jsem pocit, že by si zasloužila ještě jinou interpretaci,“ uvedla k projektu operní pěvkyně.

Janáčkovy Hukvaldy - klasika i experimenty

Video Reportáž Kristiny Staškivové
video

Reportáž Kristiny Staškivové

Jančákovy Hukvaldy vycházejí od samého počátku v roce 1993 z hudebního odkazu slavného hukvaldského rodáka. „Festival dostál značných změn v posledních třech letech. Rozrostl se a nenabízí jen vážnou hudbu jako v počátcích, ale začínáme také s jinými žánry, například folkem, a různými experimenty,“ doplnil sekretář Fondu Janáčkovy Hukvaldy Pavel Bernatský.

Letošní ročník, jehož slavnostní zahájení měl tentokrát na starost houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, skutečně nabídl pestré kulturní menu: divadelní inscenaci Voskovce a Wericha Nebe na zemi, japonskou operu Yuzuru, koncert polské renesanční a barokní hudby a navrch věhlasné tenory. „Jedním z největších koncertů byl koncert tří italských tenorů. Napodobovali ty slavné, které všichni známe, a také zpívali jejich slavné písně,“ dodal Bernatský.


Předposlední festivalový víkend zakončí v neděli večer Janáčkova Suita pro smyčce a dvě serenády pro smyčcový orchestr Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Na poslední víkend je pak naplánována česká premiéra jedné z největších hvězd současné arabské hudby Marcela Khalifé. Koncertu bude předcházet odpoledne arabské poezie.

Koncert tří tenorů na Janáčkových Hukvaldech
Koncert tří tenorů na Janáčkových Hukvaldech