Sochy z Vejprt léčí stoprocentně

Vejprty (Ústecko) - Sochaři ze šesti zemí ve Vejprtech dokončili další sérii soch pro české a německé nemocnice, které v rámci desetidenního mezinárodního sochařského sympozia vytvářeli. S nápadem, jak zkrášlit nemocniční prostředí, přišel před sedmnácti lety Petr Hladký z vejprtské Galerie H. Jak sám tvrdí, tato díla stoprocentně léčí, a to nejenom nemocniční pacienty, ale především samotné umělce, a dokonce i organizátory. Vejprtské sympozium není totiž jenom o výsledku, ale i o tvorbě a o setkání. To jsou důležité věci, které obohacují a bez nichž by život byl velmi smutný.

„Je to záležitost úžasné obětavosti sochařů, kteří přijedou, zaplatí si cestu, deset dní tady sochají - a to i ve vichru, dešti a chladu - a nic za to nedostanou,“ upozornil Pavel Pecháček ze Svobodné Evropy, která je opakovaně jedním z patronů sympozia.

„Nejkrásnější na celé této akci je ta spolupráce, potkávání se s lidmi stejné krevní skupiny. Přesto, že jsme často cvakali zubama, byli jsme promoklí, stálo to za to,“ prozradil sochař Ondřej Doležal.

„Toto sympozium je založené na opravdové mezinárodní spolupráci, která není naoko, ale je skutečná a funguje,“ doplnil Petr Hladký, organizátor všech sedmnácti ročníků. Jak dále uvedl, pořádat podobné akce je čím dál tím složitější. „Je paradoxní, že těsně po revoluci se peníze sháněly podstatně lépe. Dnes je to skoro nemožné. Sponzoři odpadávají jeden za druhým a nebýt entuziasmu umělců a zbytku naší energie, asi by už dávno nic nebylo. Ale jak to bude příští rok, opravdu nevím, nedá se to takhle dělat donekonečna,“ dodal Hladký.

Přitom zástupci nemocnic, které sochy získají, neskrývají nadšení. „Klinika Dr. Pírka v Mladé Boleslavi získá sedm soch. To bychom si nikdy nemohli dovolit koupit,“ uvedl její ředitel Stanislav Najman, který dále prozradil, že se už nemůže dočkat, až sochy do areálu dorazí. Díla totiž zaplní zkultivovaný lesopark, kterým musí všichni projít. „Tím, že soch je více, nelze je přehlédnout a efekt bude jistě úžasný. Všechny ty sochy jsou opravdu krásné a já z toho mám obrovskou radost,“ přiznal ředitel.

Druhou nemocnicí, která letos získá umělecká díla stvořená na sympoziu ve Vejprtech, je německá klinika v Zittau.