V Pomezí odhalili restaurátoři unikátní malbu Krista z 15. století

Pomezí nad Ohří - V původně románské kapli, která je nyní součástí obecního kostela svatého Jakuba Většího v Pomezí nad Ohří, odhalili restaurátoři unikátní figurální malby z 15. století. Hlavním motivem je Kristus stojící v lisu na víno. Fresky jsou patrně prací neznámého malíře z Alsaska. Jejich obnova potrvá přibližně tři měsíce. Obdobný motiv Krista ve vinném lisu je podle odborníků v Česku kromě Pomezí už pouze v pražských Emauzích. 

„Je to Kristus zobrazený ve vinném lisu, jako vinař, který lisuje hrozny. Je v tom velká symbolika,“ uvedla restaurátorka Josefína Pekárková. Fresky našli restaurátoři pod několika vrstvami nátěrů stěn kaple. Odhaduje se, že by jich mohlo být až deset. Tyto vrstvy teď odborníci skalpely opatrně odstraňují, aby malby nepoškodili. „Tam, kde byla freska přetřená, se dochovala výborně. Poškozená jsou místa, k nimž se dostal vzduch a vlhkost,“ upozornila Pekárková.

Restaurátoři už odkryli přibližně dvě třetiny malby. Po odstranění vrstev, které ji překrývaly, musí zpevnit omítku a doplnit chybějící části tam, kde je jasné, co na fresce bylo. Malba je podle Pekárkové na ploše velké zhruba čtyři metry čtvereční, možná ale bude ještě větší. „O tom, že autor byl z Alsaska, hovoří některé detaily. Proč fresku namaloval a co chtěl vyjádřit, to už musí objasnit historici umění,“ dodala Pekárková.

Kostelík, o kterém jsou první zmínky už v 11. století, prošel poslední důkladnější přestavbou v roce 1798. Historickou památku převzala obec před časem od Karlovarského kraje. Záchrana kostela, který je dominantou obce, už stála kolem devíti milionů korun. Jen obnova fresky bude stát zhruba 890.000 korun.

„Byly tam propadlé stropy, zničené podlahy, scházely lavice. Vnitřní vybavení odvezlo do svého depozitáře Krajské muzeum v Chebu. Nyní jsme v jednání o zpětném vydání. Dále jsme požádali o dotaci ministerstvo kultury a prý bychom měli peníze dostat. Ty vynaložené peníze určitě stojí za to. Fresky v kapli jsou údajně evropským unikátem,“ informoval starosta Ladislav Dolhý.

Freska - Kristus ve vinném lisu (detail)
Freska - Kristus ve vinném lisu (detail)
Více fotek
  • Freska - Kristus ve vinném lisu (detail) autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1002/100137.jpg
  • Kostelík v Pomezí nad Ohří - interiér autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1002/100139.jpg