Londýnská Národní galerie uspořádá výstavu padělků

Londýn - Britská Národní galerie uspořádá první výstavu padělků, které omylem nakoupila do svých sbírek. Oznámil to ředitel galerie Nicholas Penny, podle něhož prestiž ctihodné instituce výstavou nijak neutrpí. Výstava nazvaná Pohled zblízka: padělky, chyby a objevy nabídne příští rok v červnu na 40 padělků a kopií. Bude mezi nimi například obraz nazvaný Muž s lebkou, který v roce 1845 stál místo tehdejšího ředitele galerie. Byl připisován Hansi Holbeinovi mladšímu, ale po koupi se ukázalo, že jde o kopii a ředitel byl nucen odstoupit.

I moderní analýza dřeva, na kterém je obraz namalován, ukazuje, že malba je datována až do doby po Holbeinově smrti, připomněl Penny. Cílem výstavy je ukázat možnosti moderních vědeckých metod při zkoumání obrazů a uměleckých děl.

Experti galerie podle Pennyho dnes obvykle dokážou odhalit skutečný původ obrazů se sporným autorstvím, ať jde o dobové kopie nebo moderní padělky. Například vědecké analýzy potvrdily, že obraz nakoupený v roce 1923 a považovaný za dílo italského renesančního mistra 15. století je padělek z 20. století. Expertizy zjistily, že byl namalován barvami, které byly k dispozici až od 19. století, a navíc byl záměrně patinován, aby vypadal staře.

Londýnská Národní galerie také vystaví obraz Stařec v křesle původně připisovaný Rembrandtovi. I v tomto případě se ukázalo, že podpis i datace jsou falešné a nyní je obraz považován za dílo Rembrandtova žáka nebo raného následovatele.

„Neobávám se o reputaci galerie,“ prohlásil Penny. „Je důležité vědět, jak chytří mohou padělatelé být. Národní galerie je místem, kde se vystavují mistrovská díla, ale je také místem pro studium dějin umění,“ dodal.

Hans Holbein mladší - Erasmus Rotterdamský
Hans Holbein mladší - Erasmus Rotterdamský