Praha se proměnila ve folklorní babylon

Praha - Zajódlovat si se švýcarskými a tyrolskými hudebníky nebo se zaposlouchat do estonských, ruských či třeba kyperských písní mohou ti, kteří se do ulic hlavního města vydají během Pražských folklorních dnů. V pátek a v sobotu se představí folklorní soubory ze šestnácti evropských zemí a jeden soubor přijede dokonce až z Jižní Ameriky. Na tisíc zpěváků, tanečníků a hudebníků své setkání zakončí v neděli odpoledne průvodem po historickém centru Prahy.

„Hlavní myšlenkou přehlídky je představit českým i zahraničním souborům folklor z celé Evropy,“ uvedla organizátorka festivalu Taťána Sochorová. Nabídka je skutečně pestrá. „Nejvíce jsem zvědavá na soubor z Jižní Ameriky. Nevíme zatím přesně, co předvedou, ale viděli jsme jejich úžasné exotické kroje s indiánskými pery. Chybět nebude prý ani šaman,“ prozradila Sochorová, která vystoupení považuje za největší lákadlo letošního ročníku.

„Pěknou podívanou bude určitě také italský soubor z města Dovara, který prezentuje život na dvorech italské renesance. Přiveze sem pouliční artisty, kejklíře a vlajkonoše,“ dodala ještě jeden tip. Český zástupce je jen jediný - dětský folklorní soubor Vonička, který působí při základní škole v Praze-Čestlicích. Věnuje se folkloru zejména z oblasti Valašska a také Slovenska.

Celkem se festivalu účastní 35 hudebních a tanečních souborů, vystupovat budou v Praze na Staroměstském náměstí, na Můstku a v pátek odpoledne také před Palácem Flóra. Stejně jako je pestré složení letošní přehlídky, budou rozmanitá i jednotlivá vystoupení.

Například soubory z Anglie zatančí tzv. Morris Dancing, při němž se využívá různých předmětů, jako jsou tyče, meče nebo kapesníky. Rakušané předvedou tradiční Schuhplattler - skočný tanec pantomimického rázu. Katalánské soubory rozproudí krev tancem paso doble, oslavujícím vítězného toreadora při býčích zápasech. Krajané italského historického souboru představí prastarý balet, jehož kořeny sahají až do 10. století.  

Pro Čechy netradiční tance doprovodí i netradiční nástroje. „Švýcarské soubory přivezou například velké kravské zvony nebo alpský roh,“ prozradila Sochorová. Alphorn vydává táhlé a vibrující tóny, jejichž zvuk se nese kilometry daleko údolími mezi horskými masivy. Hudebníci z Ruska přivezou několik druhů balalajek, zazní také bretaňský dechový nástroj bombard, chorvatský smyčcový nástroj tambura nebo rakouský hackbrett, předchůdce cimbálu.

Trachtenverein Floninger Kapfenberg (Rakousko) - soubor, který reprezentuje štýrskou lidovou kulturu
Trachtenverein Floninger Kapfenberg (Rakousko) - soubor, který reprezentuje štýrskou lidovou kulturu
Více fotek
  • Trachtenverein Floninger Kapfenberg (Rakousko) - soubor, který reprezentuje štýrskou lidovou kulturu zdroj: www.floninger.at http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100555.jpg
  • Maďarský lidový soubor prezentuje tance své obce, jako je „bercelská skočná“, „kohoutí tanec“ a „Jidischi“, původem z Vídně, waltz a polka s místní choreografií. zdroj: www.cegledbercelitanc.hu http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100558.jpg
  • Jméno francouzského folklorního souboru - L´Oulivarello - pochází z provensálštiny a v překladu znamená „malá česačka oliv“. Repertoár souboru tvoří lidové tance z Francie po roce 1884. Kostýmy jsou původní nebo přesnými kopiemi oděvu měšťanů, řemeslník zdroj: oulivarello.free.fr http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100557.jpg