Paul Potts nadchnul Obecní dům

Praha - Zaplněná Smetanova síň Obecního domu v Praze v pátek ve stoje aplaudovala vystoupení anglického tenoristy Paula Pottse. V rámci festivalu Prague Proms jedna z jeho největších hvězd za doprovodu Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) představila především skladby ze svých dvou alb One Chance a Passione. Osmatřicetiletý vítěz soutěže Britain´s Got Talent v Praze zazpívá i dnes večer.

Představení zahájil ČNSO pod taktovkou italského dirigenta Marcella Roty, který s českým souborem doprovázel na turné i operního pěvce Andrea Bocelliho. Po předehře z Traviaty Giuseppe Verdiho se na jevišti objevil Potts s červeným motýlkem a zahájil svůj program s názvem A zrodila se hvězda písní soudobého skladatele Lucia Dally Caruso. Tato píseň se objevila na jeho debutovém album One Chance, kterého se prodalo přes 3,5 milionu kopií a v Anglii byl první náklad během jednoho týdne kompletně vyprodán.

Vedle klasických skladeb, jako je například Chopinovo Tristesse nebo Pavana za zemřelou infantku, zazněly i dvě kompozice italského skladatele Niny Roty. V jedné z nich filmoví znalci poznali suitu ze snímku Casanova režiséra Federica Felliniho. Druhou byla píseň Un Giorno Per Noi.

Video Reportáž Ivy Němcové
video

Reportáž Ivy Němcové

Nadšení diváci si vytleskali přídavek, kterým byla árie Nessun dorma z posledního aktu Pucciniho opery Turandot, a poté za neutuchajících ovací Potts ještě jednou zazpíval Con te partiro od Francesca Sartoriho.

Právě se skladbou Nessun dorma dosáhl Potts úspěchu a popularity, když před časem dojal davy i porotu soutěže Britain´s Got Talent. Jeho minimalistický, ale viditelně procítěný projev ohromil kritiky britské soutěže natolik, že prodavače mobilních telefonů vynesli na výsluní světového showbyznysu. Jeho cestu od prvního vystoupení až po vítězství v soutěži zhlédlo na internetu více než 74 milionů diváků. Následující světové turné zahrnovalo více než 100 vyprodaných představení a show v divadlech i velkých arénách.

Píše se o něm jako o „obézním plachém chasníkovi“, Paul ale vystudoval filozofii na univerzitě v Británii a angažoval se i v politice. Dnes se věnuje výhradně své největší lásce, zpěvu. „Jsem za to velmi rád, že mohu dělat to, co miluji. Není mnoho lidí, kteří mají tohle štěstí,“ říká. Také spolupráci s ČNSO si pochvaluje: „Je to fantastická spolupráce. Hrají velmi jemně, hladce. Práce na desce byla výborná, i proto jsem přijel.“

Festival Prague Proms začal 17. července koncertem s názvem Dvořákova noc v provedení Českého národního symfonického orchestru pod taktovkou šéfdirigenta Libora Peška. Z českých interpretů se na něm představí například bratři Ebenové nebo varhaník Jaroslav Tůma. Z tematických večerů v pražském Obecním domě čeká posluchače znovu oblíbená Hollywoodská noc s hity stříbrného plátna. Přehlídka klasické a jazzové hudby skončí 2. srpna. Kromě Obecního domu se koncerty konají na Žofíně, v jazz klubu Reduta, v Anežském klášteře a v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře.