V Hradci přivítali sochy z hořického sympozia

Hradec Králové - Pět pískovcových plastik vytvořených sochaři na sympoziu v Hořicích na Jičínsku se představilo v Hradci Králové. Tradičního slavnostního odhalení se při akci nazvané Nábřeží sochařů zúčastnilo několik stovek lidí. Plastiky zde budou k vidění po celý následující rok, pak poputují k dílům vzniklým na předchozích ročnících do sochařského parku v Hořicích.

Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Letošních pět účastníků vybrala porota z celkem 121 uchazečů z 51 zemí. Českou republiku zastupovala Filomena Borecká, dále letos v prostředí opuštěného historického lomu U sv. Josefa tvořili Donald Buglass z Nového Zélandu, Nick Lloyd z Británie, Maša Paunovičová ze Srbska a Sestilio Burattini z Itálie.

„Byla to úžasná zkušenost. Kámen se zpočátku nechtěl úplně poddat, byl to trochu boj,“ řekla k letošnímu sympoziu Borecká. Za asistence pomocníků vytvořila na sympoziu dvojici soch, které nazvala Průniky.

 
Sochařská díla z hořického pískovce byla od začátku instalována v přírodní galerii na vrchu sv. Gotharda. Od roku 2002 putují plastiky do nově založeného Sochařského parku II, situovaného v krajinném prostředí na severovýchodním okraji Hořic. Od roku 2003 jsou díla zapůjčována na jeden rok do Hradce Králové, kde jsou v rámci akce Nábřeží sochařů instalována na náměstí Svobody a nábřeží Labe. Po roce jsou plastiky vráceny zpět do Hořic a definitivně instalovány v Sochařském parku II.

Přečtěte si také: Větrník lásky z pískovce vzniká v Hořicích
Filomena Borecká: Průniky
Filomena Borecká: Průniky