Svěcený zahraje na dvě stě let staré slavné housle

Praha - Unikátní kolekce pražských houslí 18. a 19. století zazní dnes večer ve skladbách Corelliho, Vivaldiho nebo Tartiniho. Koncert Jaroslava Svěceného a cembalistky Jitky Navrátilové s názvem Slavné housle Pražského hradu je předposledním koncertem festivalu Tóny Chodovské tvrze. Představí dvě stě let staré nástroje, které byly zhotoveny na Malé Straně, Starém a Novém Městě pro kulturní vyžití na Pražském hradě.

„Nejstarší housle pocházejí z roku 1737, byly vyrobeny na Malé Straně v proslulém domě U Tří housliček. Působily léta v chrámovém orchestru na Loretě,“ představil jeden ze vzácných kousků Svěcený ve Studiu ČT24.

„Housle putují po Evropě, po světě, neznají hranice, hraje se na ně naprosto všude. České nástroje vyráběli houslaři, kteří chodili na zkušenou po různých evropských dílnách, odkud si vždy něco odnesli, v Praze to pak prezentovali. Takže my máme housle od mistrů, kteří si vlastně založili takovou malou Evropskou unii, aniž by potřebovali Brusel,“ přiblížil něco z houslové historie Svěcený. I dnešní koncert bude doprovázet komentáři, v nichž jednotlivé nástroje představí. 

Video Rozhovor s Jaroslavem Svěceným
video

Rozhovor s Jaroslavem Svěceným

Na nádvoří Chodovské tvrze se kromě skladeb zmíněných komponistů budou hrát také skladby od autorů, s nimiž se tento rok pojí nějaké jubileum - Františka Bendy, koncertního mistra na dvoře pruského krále Friedricha III., od jehož narození uplyne letos tři sta let; a německého skladatele Georga Friedricha Händela, jenž zemřel v roce 1759. Ti, kteří dnešní koncert propásnou, nemusí zoufat. Projekt „Slavných houslí“ natočil Jaroslav Svěcený také na DVD s názvem Čtvero ročních období Pražského hradu.

Tóny Chodovské tvrze zahájilo baroko a zakončí Gershwin

Šestý ročník Chodovské tvrze zakončí Hudba pro všechny generace zítra od 20:00. Za klavír zasedne Pavel Větrovec a spolu se Svěceným doprovodí zpěv Jitky Zelenkové. Zazní hudba Leonarda Bernsteina, George Gershwina, Chicka Corey, Johna Williamse, Davea Brubecka a řady dalších autorů moderní doby.

Tóny rozezněly Chodovskou tvrz poprvé 21. července při Slavných barokních koncertech, které daly večeru jméno. Festival zahájily instrumentální koncerty pro orchestr a housle Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha a Františka Bendy. Na nádvoří Chodovské tvrze se představil Svěcený se svou dcerou Julií, sestrou Danou Vlachovou a Českým komorním orchestrem.

Rodinný koncert vystřídalo o den později Vivaldianno, multižánrový projekt bývalého člena skupiny Lucie Michala Dvořáka a Jaroslava Svěceného. Bariéry mezi žánry s nimi překračoval mimo jiné také Radim Hladík. Působivou letní atmosféru navodily 23. července virtuózní a půvabné skladby pro housle a kytaru od Paganiniho, Giulianiho nebo Gragnaniho při Letních slavnostech strun.

Pro koncert 27. července byl na nádvoří historické Chodovské tvrze speciálně dovezen varhanní pozitiv. Spolu s trubkou Vladimíra Rejleka a houslemi Jaroslava Svěceného byla zahrána díla autorů 18. a 19. století.