Co Ivana řekla

Ostrava - Ostravské muzeum představuje až do konce srpna tvorbu talentované Ivany Štenclové (1980) - pod názvem Ivana Dixit (Ivana řekla). Mladá rodačka z Vítkova u Opavy se řadí mezi nejvýraznější osobnosti české výtvarné scény. Její díla jsou zastoupena ve světových veřejných i soukromých sbírkách. Jen pražská Národní galerie vlastní sedm jejích obrazů. Výtvarné kritiky oslovila už za svých vysokoškolských studií a svou diplomovou prací si vysloužila prestižní Cenu Josefa Hlávky.

Zájem o práce osmadvacetileté výtvarnice projevil například hongkongský magnát Wing Shya. A Muzeum Andyho Warhola bylo jejími díly tak nadšeno, že si jako jediná mohla obléknout Andyho sako.

„Je výjimečná v tom, jak pracuje s portrétem a jakým fascinujícím způsobem pracuje s linií. Její ovládnutí v podstatě značí to, že umělec je vyspělý a že je umělcem s velkým U,“ chválí Štenclové práce kurátor výstavy v Ostravském muzeu David Majer.

Video Reportáž Kristiny Staškivové
video

Reportáž Kristiny Staškivové

K výstavě Ivana Dixit dodává: „Jde o soubor, který je jakýmsi dovršením její dosavadní tvorby. Je to vynikající platforma pro nové směřování a novou práci s tématem, které si vzala za své.“

Osobité náměty doprovází netradiční materiály. Jeden z obrazů je například vytvořen z 15 tisíc vatových tyčinek. Mladá výtvarnice přiznává, že ráda experimentuje s technikami, i když v poslední době přilnula ke „klasice“ - k akrylu na plátně.

„Nejraději maluji lidi, které znám. Je pro mě důležité, prožít s tím člověkem nějakou časovou etapu a teprve poté ho svým způsobem ztvárnit. Nejde mi přesně o zachycení onoho dotyčného, ale naopak si skrze něho prezentuji jakýsi svůj vnitřní názor,“ uvedla Štenclová.

Obraz vytvořený z 15 tisíc vatových tyčinek
Obraz vytvořený z 15 tisíc vatových tyčinek